|
Jnos 14,18 Jzus mondja: „Nem hagylak titeket rvn, eljvk hozztok.”
Jnos 15,5 Jzus mondja:”… nlklem semmit sem tudtok cselekedni.”
Jnos 16,32 Jzus mondja: „….de n mgsem vagyok egyedl, mert az Atya velem van.”
Apostolok Csel. 5,29 "Istennek kell inkbb engedelmeskednnk, mint az embereknek.
Apostolok Csel.16,31 "Higgy az r Jzusban, s dvzlsz mind te, mind a te hzad npe!"
Rma 14,8 Mert ha lnk, az rnak lnk, ha meghalunk, az rnak halunk meg. Teht akr lnk, akr meghalunk, az ri vagyunk.
1 Korintus 3,16 Nem tudjtok, hogy ti Isten temploma vagytok, s az Isten Lelke bennetek lakik?
Efezus 6,7 Jakarattal szolgljatok, mint az rnak, s nem mint embereknek;
Efezus 2,18 Mert ltala van szabad utunk mindkettnknek egy Llekben az Atyhoz.
Filippi 1,21 Mert nekem az let Krisztus, s a meghals nyeresg!
Filippi 4,4 rljetek az rban mindenkor! Ismt mondom: rljetek.
1 Tesszalonika 5,21 Mindent vizsgljatok meg: a jt tartstok meg.
Titus 2,11 Mert megjelent az Isten dvzt kegyelme minden embernek.
Zsidk 12,6 Mert akit szeret az r, azt megfenyti, s megostoroz mindenkit, akit fiv fogad.
1 Jnos 1,9 Ha megvalljuk bneinket, h s igaz : megbocstja bneinket, s megtisztt minket minden gonoszsgtl.
1 Jnos 2,17 A vilg pedig elmlik, s annak kvnsga is; de aki Isten akaratt cselekszi, megmarad rkk.
Lap tetejre | |
|
|
|
Nevels : A vizeletrts kontrolllsa s zavarai gyermekkorban |
A vizeletrts kontrolllsa s zavarai gyermekkorban
Krti Lszl 2006.05.21. 09:00
A mai gyermekeknek a paprpelenka jutott....
A mai gyerekeknek a paprpelenka jutott. A modern anya mr tudja, hogy gyermeke tisztnak, szraznak rzi magt, jl van. A tv-bl kilpve, azonban a szobatisztasg elrshez mind a gyermekeknek, mind a szlknek ugyanazokkal a nehzsgekkel kell szembenzni, mint amikor mg teknvel mostunk. Az nllsg kihvsval.
A szobatisztasgi szablyok s szoksok nem llandak, korszakonknt s kultrnknt is vltoznak. Az egyetlen, ami kzs bennk, hogy az emberek elbb-utbb szobatisztk lesznek. A tradicionlis, si trsadalmakban is nagy vltozatossgot mutat a gyermek rtsnek szablyzsval val trds, a teljes nemtrdmsgtl egszen a mr 2. hnapban megkezdd nevelsig. Mg az eurpai kultrkrben sem egysgesek a szoksok. Az amerikai s az angol szoksok szigorak, viszonylag fiatal korban, 6. hnap, kezddik az intenzv trning. A magyar szobatisztasgi szoksok a mrskeltek kz tartoznak. ltalban a 18. hnap krnykn kezddik a bilire szoktats, s a 3. letv vgre, klnbz hosszsg visszaessek utn, szilrdul meg a teljes nappali-jszakai kontroll. A tapasztalatok azt mutatjk, hogy a teljes szobatisztasg akkor is kialakul, ha a bilire szoktatst nem trningszeren vgezzk.
A szobatisztasg elrse a gyermek szmra az els lpcsfok az nllsg, a civilizlt let fel. A gyermek fejldst kzvetlenl befolysoljk az anya gondolatai, elvrsai, ezrt termszetesen nem arrl van sz, hogy ne vegynk tudomst a gyermek testi folyamatairl, hanem arrl, hogy a fejlds egszt kell fontosnak tartanunk, nem az aktulis esemnyeket, hogy bepisilt-e. A szobatisztasg kialakulsnak els felttele a biolgiai rs. Ez rszben a zrizmok, vzizomzat megersdst /pl.: lni tuds/, rszben pedig az izmokat szablyz idegrendszer rst jelenti. Az rts kzpontja a homloklebenyben tallhat, ami az egyik leglassabban r terlete az agynak. Tovbbi felttele a kontroll kialaktsnak a pszicholgiai rs. A biztos szobatisztasgot minden esetben megelzi, a beszdben az egyes szm els szemly hasznlata. Ez azt jelenti, hogy a gyermek kpes az anyjt, s sajt magt klnll szemlyekknt rzkelni.
Amikor a fenti felttelek megvannak, a folyamat idelis esetben a kvetkezkppen zajlik: Az anya mikor kibontja gyermekt a pelenkbl, rdekldik a pelenka tartalma fell. A gyermek ltva, hogy ez az anynak fontos, maga is rdekldni kezd sajt testi mkdse irnt. Ezt az rdekldst kihasznlva megismertetik a gyermeket a bilivel s a felnttek toalett hasznlati szoksaival. Kvetik a gyermek rtsi aktivitst, mikor ltjk, hogy ppen a pelenkba szkel, megjegyzik, hogy „kakil”, esetleg megkrdezik, hogy mi trtnt. Ha a gyermek bilit kr egyszer szbeli elismers a jutalma, s akkor sincsenek negatv megjegyzsek, ha a bili res marad. Ilyen mdon a szobatisztasg 3 ves korra megbzhatan kialakul. A vizelet kontroll megelzi, illetve egy idben zajlik a szkels kontroll kialakulsval.
Sokunknak azonban egszen ms a szemlyes tapasztalati vannak, inkbb gy ltjuk, mint egy szoktatsi /kondicionlsi/ folyamatot. Az anyk kiismerve gyermekk ritmust a megfelel idben rltetik a bilire, praktikus jtkokat adnak a kezkbe, hogy ne mszkljanak el, majd amikor kerl valami a bilibe, nagy nneplsben trnek ki. A gyermek, az anya szeretet s rm megnyilvnulsairt, tanulja meg bilibe vgezni a dolgt. Ez az els „ajndk”, amit a gyerek ad. A pszicholgia inkbb az els, termszetes utat ajnlja, de nmagban a szoktats, trning sem okoz semmifle problmt a gyermeknek.
A szobatisztasg kialaktsval, a gyermek egy alapvet vgynak (sztnnek) kielgtsrl mond le, a szeretett szemly kedvrt. Valjban ez a gyermek letben az els olyan pont, amikor a szlk s a civilizci valamilyen teljestmnyt vrnak el tle s neki magnak kell akarnia valamit, amit a szlei akarnak tle. Ebben ll a szobatisztasg kialaktsnak kiemelked jelentsge. Ekkor jelenik meg a gyermek letben az azonosuls vgya, az hogy hasonlv szleivel. Ebben a korban mr bizonyos tvolsg van anya s gyermeke kztt. Ezt a tvolsgot a gyermek szavakkal s azonosulssal hidalja t. Fontos szrevenni, hogy itt komoly kzdelem zajlik a gyermekben, hogy az sztns ksztetseinek engedjen /rtsen boldogan, amikor, ahol rtr az inger/ vagy kontrolllja magt a szli szeretet kedvrt. Ennek a konfliktusnak a kezelse a szlk rszrl, olyan tarts szemlyisgvonsokat hatroznak meg, mint a knnyelmsg, szkmarksg vagy makacssg. Tovbbi jelentsget ad a 2-3 ves kornak, hogy ekkor jelenik meg a nemi klnbsgek tudatos szlelse. Ilyenkor kezdenek a gyerekek jtszani nemi szerveikkel, a fik bszklkednek ftyljkkel, s a lnyok is megprblnak llva pisilni. A szobatisztasg gyakorlsnak folyamn a figyelem a hlyag s a vgbl fel tereldik, jles /erotikus/ izgalmat okoz a vizelet s a szklet visszatartsval val jtk. Gyakran ltni a bepisils vagy bekakils hatrn ugrl gyermeket, aki tagadja, hogy ki kne mennie.
Ami ezek utn tancsknt elmondhat, hogy minl kisebb kls knyszert alkalmazunk a szobatisztasg elrshez, a gyermek annl inkbb tli az nszablyzs rmt, sajt hatkonysgt. gy kevsb kell daccal, „rendetlenkedssel” szembeszllnia a szl akaratval, sajt maga vdelmben.
Enurzisnek azt az llapotot nevezzk, amikor a vizeletrts kontrollja nem mkdik, az esetek tlnyom rszben, de nem kizrlag, jszaka. A vizelet kontroll zavarai kt csoportba sorolhatak. Az elsdleges enurzis, amikor nem alakul ki illetve nem szilrdul meg a vizeletkontroll az elvrhat letkorra. Ez termszetesen gyermekenknt vltoz kort jelent, de a 4 ves kort, a fizikai rettsget tekintjk hatrnak. Msodlagos enurzisrl akkor beszlnk, ha mr egy vnl hosszabb szobatiszta idszak utn jelentkezik jra az enurzis. Az enurzis msik fontos jellemzje a hosszsga. Lehet tarts, azaz veken keresztl jelen van, illetve elkerl, ilyenkor bizonyosan egy tartsan megoldatlan lelki problma van a htrben. Lehet epizodikus, amikor csak nhny alkalommal jelentkezik, ilyenkor az enurzist egy aktulisan jelenlv feldolgozatlan feszltsg okozza. A tarts s az epizodikus enurzis okai rszben azonosak, rszben klnbzek. Annyiban azonosak, hogy mindkt esetben egy regresszis llapot alakul ki a gyermekben. Regresszinak azt nevezzk, amikor valamilyen feszltsg miatt, a gyermek nem az aktulis fejlettsgi szintjnek megfelelen viselkedik, hanem visszalp egy korbbi szintre. Ilyenkor az aktulis konfliktusokat megoldhatatlannak rzi, visszalp korbbi megoldsi mintkhoz.
A tarts enurzis, mint tnet a szl-gyermek kapcsolat zavarra, gy a gyermek azonostsi nehzsgeire utal. Ez a zavar sokfle lehet. Tarts enurzist okozhat a tisztasgra szoktats nemtrdmsge. A paprpelenkk korban, mikor a gyermeknek mr nincs knyelmetlensg rzse a nedves pelenktl, fontos motivl tnyezv vlik a szlk rdekeltsge a fejldsben. Ugyancsak, a vizeletkontroll tarts zavart okozhatja a tl korai s szigor szoktats is. A szigorsg szgyenrzetet vlt(hat) ki a gyermekbl. gyetlennek, labilisnak, szgyellni valnak rzi magt. Ilyenkor a gyermek, hogy legyzze a szgyent, nappal igen ambicizus, klnllst hangslyoz. lmban azonban, jrali a szlk teljes elfogadst, mint csecsemkorban, s bepisil. Ezzel a kr bezrult, jra s jra szgyenhelyzetben tallja magt.
A tlzottan szigor nevelsi stlus nmagban is zavart okozhat a szobatisztasg megszilrdtsban. Ahol mindennek pontos helye s ideje van, ahol a sznyegrojtoknak is prhuzamosan kell llni, ott a gyermek, az ignyeinek figyelmen kvl hagysa elleni tiltakozsknt pisil be. Az eredmny pedig ppen a szigor rend ellentte, piszkos gynem s bz.
Szintn a tiltakozs egy formja az gynevezett gnyos azonosts. Ilyenkor a szlk szban a tisztasg fontossgt hangslyozzk, k maguk azonban piszkosak, elhanyagoltak. A szlkre jellemz, hogy maguk is ssze-vissza piszktanak, tbbnyire a kdba, csapba, esetleg az apa jszaka a vzba, vizel. A gyermek erre az ellentmondsra vlaszolva vlik enuretikuss.
A tarts enurzis gyakori kivlt oka, a szlk erotikus kapcsolatnak szrevtele, ltvnya, meghallgatsa. A szlkkel egy gyban, egy szobban alv gyermek hatatlanul is tanja lesz a szlk egyttlteinek. A hangok, szagok, mozdulatok pontos rtelmezsre mg nem kpes, ezek izgalmat, flelmet keltenek benne. Erre adja a bepisilst, mint reakcit. Az enurzisnek a szexualitssal val szoros kapcsolatt mutatja, hogy a nemi rs idszakban 10-12 ves korban, az enuretikus gyermekek 80%-a spontn gygyul.
A fenti pldk mindegyike azonosulsi folyamat zavarait mutatja. Az azonosulsi folyamat a gyermek szletsvel kezddik. Elszr, a szlets utn az anya azonosul gyermekvel, gy rzi, mintha a gyermek is a teste rsze volna. Az azonosuls feleleventi az anya, sajt anyjval val kapcsolatt is. Ez a kt dolog segti az anyt a gyermeke gondozsban, ennek segtsgvel rti meg gyermeke rzseit. Ha az jszltt, az anyt, a sajt elhrtott, szorongst kelt rzseire emlkezteti, akkor az anya nem a gyermekt, a gyermeke vgyait, rzseit fogja szrevenni, hanem a sajt ezekkel kapcsolatos fantziit. A gyermek ltal keltett rzsekre ugyangy fog reaglni, ahogy sajt magn bell is teszi, azaz elhrtja azokat. A gyermek jelzseit vagy szre sem veszi, vagy rosszasgnak minsti s a megrts helyett kzdeni fog ellenk. Nzznk erre egy idevg pldt, a pelenkzst. Ez egy olyan helyzet, amely lehetsget ad az intim kommunikcira anya s gyerek kztt. A gyerekek szeretnek „meztelenkedni”, ha az anya nem szereti a pelenkzst, akkor gyorsan tl akar lenni rajta. A gyermek tisztogatsa nem a kapcsolat intim pillanatait jelenti szmra, hanem egy „undort”, szorongst kelt tevkenysget. Ilyenkor a csecsem jra s jra tli, hogy a meztelensg testi jrzse az anybl nem rmt vlt ki, hanem inkbb tvolsgtartst, vagy egy rossz rzs, pl.: undor lekzdst. Ebben az esetben, a gyermekben nem alakulhat ki az ”ajndkot adtam” rzse, helyette inkbb kizr magbl valamit, ami pedig a sajt testi mkdshez tartozik.
A gyermek az anya visszajelzsein, reakciin /tkrzsn/ keresztl tanulja, ismeri meg a sajt rzseit. A fenti pldban az anya nem a gyermeke valsgos rzst tkrzi vissza, hogy „meztelennek lenni j”, hanem egy undorszer rzst. Ebben az esetben a gyermek nem a valban tlt rzelmet ltja az anyn, de miutn ms lehetsge nincs, ezen a „tves” mdon fogja kialaktani a sajt kpt arrl, hogy mit is rez, gy nehezebb vlik szmra a szlvel val azonosuls, a szobatisztasg kialaktsa.
A fenti plda csupn egy a sok lehetsges flrerts kzl. Fontos, hogy szben tartsuk, a gyermek viselkedse reakci a szl-gyermek kapcsolatra. Amikor gyermeknk szlssgesen „rossz”, bepisil annak mindig az az oka, hogy valamilyen jogos rzelmi szksglete nincs kielgtve.
Az epizodikus enurzis kivlt okai tbbnyire az aktulis, feszltsggel teli lethelyzetben keresendk. A leggyakoribb ok, a testvr szletse. Maga a szlets tnye vltja ki az enurzist. Nem a szlets utn kzvetlenl jelentkezik, inkbb nhny hnappal ksbb, mikor a kicsi mszni kezd s flborul az idsebb testvr addigi letmdja. Jelents szerepe van benne a testvrvetlkedsnek s a vgynak, hogy jbl kicsi legyen. Ha a szlk elkerlik a tves egyenlsdit, s a gyerekeket koruknak, szemlyisgknek megfelel klnbsggel kezelik, spontn mlik.
Szintn epizodikus enurzist vlthatnak ki a csaldban trtnt hallesetek, vlsok, az letmdot jelentsen befolysol esemnyek, mint a klfldi munkavllals, kltzs, az vodba-, kollgiumba-, intzetbe kerls, nevelszl bekerlse a csaldba, vagy akr egy slyos baleset is. Ilyenkor a gyermek a biztonsgt veszti el, az ilyen helyzetekben lp fel a regresszi. Szksge van a biztonsgra, miutn ezt nem kpes megteremteni magnak, gy lmban li meg a csecsemkorban mg meglv biztonsgot s ennek lesz a kvetkezmnye az enurzis. Ezekben az esetekben ltalban segt, ha a gyermeket rtelmi-rzelmi fejlettsgnek megfelel szinten, bevonjuk az esemnyekbe, elmesljk neki a vltozs okt. A titkoldzs rontja a helyzetet.
Az epizodikus enurzisrl gyakran csak utlag derl ki, hogy epizodikus, a fenti helyzetek mind magukban rejtik a lehetsget, hogy a problmk sznyeg al sprse esetn hosszantart gondot okozzanak. A feszltsgkelt helyzetek megfelel kezelse nem jelent rdngssget, a gyermekek akarnak egyttmkdni, fejldni s mi szlk, kpesek vagyunk kitallni, szrevenni, hogy mire van szksgk. Fontos a figyelmnk megfelel irnytsa, meg kell rtennk, hogy az enurzis valjban nem betegsg, hanem egy tnet, egy jelzs, ahol ppen az a figyelemre mlt, amit jelez, a gyermeknkkel val kapcsolat minsgt.
Az enurzis gygytsa szempontjbl alapvet, hogy a gyermek vizeletkontrollt a szl szeretetnek megszerzsrt, megtartsrt alaktja ki. Teht a gygyulshoz a kapcsolat zavarainak megszntetse vezet. Ennek ellenre hasznlatos nhny tisztn technikai megolds is, mint a vzelvons vagy az jszakai felkelts is. Br ezek a mdszerek, ritkn, hatkonyak lehetnek, kzvetetten azonban ppen a f cl, a gyermek nllsga, hatkonysga ellen dolgoznak. Nem nehz trezni, hogy mit l t az a gyermek, aki mr dlutn 5 rtl kezdve nem ihat, vagy akit minden jjel felkeltenek, hogy azonnal menjen pisilni. Tarts enurzis esetn mindenkppen javasolt szakember felkeresse, tancsads esetleg terpia cljbl.
A szobatisztasg krdse, az nllsg krdse. „Tulajdonkppen azt mutatja meg, hogy mennyire bzik a felntt sajt magban, azaz, mit gondol, mennyi nll lemonds rn ri meg a gyereknek az adott korba, helyre beleszletni.” (Ingusz Ivn) |
|
|
|
| |
|
|
|
2026. Janur
H | K | S | C | P | S | V | 29 | 30 | 31 | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 01 |
|
| | |
|
5 Mzes 30,14 St inkbb nagyon kzel van hozzd az ige, a szdban s a szvedben van, teljestsd ht azt!
Jb 5,18 Mert megsebez, de be is ktz, sszezz, de keze meg is gygyt.
Zsoltr 62,2 Csak Istennl csendesl el lelkem, tle kapok segtsget.
Zsoltr 119,88 Tartsd meg letemet kegyelmesen, n pedig megtartom intelmeidet.
zsais 49,15 Ha msok megfeledkeznnek is, n nem feledkezem meg rlad!
zsais 55,6 Keresstek az Urat, amg megtallhat! Hvjtok segtsgl, amg kzel van!
Dniel 6,27 az l Isten, aki megmarad mindrkk. Az kirlysga megdnthetetlen, uralkodsa vgtelen.
Mikes 6,8 Ember, megmondta neked, hogy mi a j, s hogy mit kvn tled az r! Csak azt, hogy lj trvny szerint, trekedj szeretetre, s lgy alzatos Isteneddel szemben.
Mt 9,2 "Bzzl, fiam, megbocsttattak bneid."
Mt 11,30 Mert az n igm boldogt, s az n terhem knny."
Mrk 5,36 "Ne flj, csak higgy!"
Lukcs 17,21 Mert az Isten orszga kzttetek van!
Lukcs 18,27 Ami lehetetlen az embereknek, az Istennek lehetsges.
Lukcs 21,19 llhatatossgotokkal nyeritek meg majd a lelketeket.
Lap tetejre | |
|
|