Mrgez szlk
Susan Forward alapjn M. 2006.03.14. 08:45
Kik a mrgez szlk?
Egy szl sem tkletes. A szerz is bevallja, hogy sajnos is kvetett el nhny szrny hibt a gyermeknevels sorn, amelyekkel komoly fjdalmakat okozott gyermekeinek, de mg magnak is. Mentsgl szolgljon, hogy a szlk is csak emberek, s nekik is megvan a maga baja. A legtbb gyerek pedig ltalban fel tudja dolgozni a szlei alkalmanknti dhkitrseit, ha mellette sok megrtsben s szeretetben rszesl. De sajnos sok olyan szl van, akinek negatv viselkedsi formi llandan s tlnyomrszt jelen vannak a gyerek letben. Az ilyen szlk okozzk a srlseket.
Az ilyen szlk kzs vonsai a mrgezs, mert az ilyen szlk ltal okozott rzelmi krosods mregknt terjed szt a gyerek egsz lnyn, s ahogy a gyerek feln, gy fokozdik a fjdalom is.
A mrgez szlk felntt gyerekei szinte mindannyian hasonl tnetektl szenvednek: a srlt nrtkelstl. rtktelennek, szeretetre mltatlannak s alkalmatlannak rzik magukat. Szegnyek nmagukat hibztatjk, mert a szleik bntottk ket. Egy vdtelen, rszorul gyerek szmra elviselhetbb a bntudat rzse, mert valami „rosszat” tett, amivel kirdemelte szlei haragjt, mint hogy elfogadja a rmiszt tnyt, hogy a szleiben, pl. az apban, a vdelmezben nem lehet megbzni. Amikor ezek a gyerekek felnnek, tovbb hordozzk magukban a bntudat s alkalmatlansg nehz terheit, ami nagyon megnehezti szmukra a pozitv nkp kialaktst.
Mrgez a szl, vagy nem?
A knyv alapjn ezt is el lehet dnteni. Egy hrmas tagols krdvet tartalmaz e clbl a knyv. Az els rsz a szlvel val gyermekkori kapcsolatot analizlja ( pl. Szltottk e szlei nt srt neveken?, Tettek e nnel olyasmit, amit titokban kellett tartani stb.), a msodik rsz a mostani felnttkori lettel ( pl. Nehezen tudja elengedni s jl rezni magt?, Fl attl, hogy az emberek megismerik az igazi njt, nem fogjk szeretni? ) a harmadik pedig a szlkkel val felnttkori kapcsolatot taglalja ( pl. gy kezelik a szlei, mintha mg mindig gyerek volna?, Fl ellenkezni a szleivel? ).
Ha a krdsek egyharmadra igen a felelet, akkor a szlk, vagy az egyikk mrgez.
A mrgez szlk fajti
Htfle mrgez szli tpusrl olvashatunk, melyeket albb ismertetek klnbz pldkkal.
1.A tkletes szlk
A gyerek szemben a kiszmthatatlan szl flelmetes szlnek tnik. Ahogy a gyerek nrtkelse srl, gy vlik fokozottan fggv, s ezzel egytt n az ignye, hogy elhiggye: a szlei megvdik, s gondoskodnak rla. Az rzelmi s testi bntalmazsoknak csak gy van rtelmk a gyerek szmra, ha magra veszi a felelssget mrgez szlei magatartsrt. Az istenszer szlkbe vetett hit kt alapvet doktrnra pl:
1.”n vagyok rossz, a szleim jk.”
2.”n gyenge vagyok, a szleim ersek.”
Ezek olyan hiedelmek, melyek mg akkor is lnek, amikor fizikailag mr nem fgg a gyerek a szleitl. Az istenszer szlk szablyokat lltanak fel, tlkeznek s fjdalmat okoznak.Lssunk egy pldt!
Valerie, aki egy nekesn, nbizalomhinyban szenved, s nem tudja megragadni a knlkoz lehetsgeket a plyjn. Kiderlt, hogy amikor errl panaszkodott a szleinek, az apja odavetette:”Te mindig az n kis kudarcom leszel!” Szegny Valerie volt mindig a csald selejtje. Nagy munkba kerlt, mire maghoz engedte apja miatti haragja s bnata valdi erejt,- radsul a terpia sorn meghalt az desapja, - de egyre ersdtt nbizalma
2. Az alkalmatlan szlk
A gyerekeknek klnbz jogaik vannak, pl. fizikai jogok, aztn joguk van ahhoz, hogy emocionlisan gondoskodjanak rluk, s joguk van a viselkedskhz megfelel szli tmutatst kapni, valamint egyszeren joguk van gyereknek lenni.
A szli plda alapveten meghatrozza a gyerek fejld identitstudatt, fleg a nemi identits alakulst. Az alkalmatlan szlk gyerekei megfosztjk sajt gyerekeiket attl, hogy igazi gyerekkoruk legyen. Tl korn fel kell nnik s otthon, a szleik teendit kell vgeznik. Mint Les esetben is:
Les munkamnis, aki heti 75 rt dolgozik. Tnkrement a hzassga, mert szinte sosem volt otthon, s csak a munkrl tudott akkor is beszlgetni. Vlsa utn a bartnivel is ugyanezt csinlta. Mint utbb kiderlt az apja pldjt kvette, aki szintn sokat utazott munkagyben, s lemondott a felesgrl.
3.Az irnyt szlk
A kell irnyts szksges dolog, amg a valsggal sszhangban van. Tlzott akkor vlik, ha akkor is visszafognak s irnytanak valakit, amikor a gyerek mr kpes az adott tett nll vghezvitelre. Azok a gyerekek, akiket nem btortanak cselekvsre, prblkozsra, felfedezsre, boldogulsra, kockztatsra, gyakran tehetetlennek, elgtelennek rzik magukat. Aggd, retteg szleik tlzott irnytsa gyakran magukban a gyerekekben is aggodalmat s rettegst vlt ki. Sokan felnve sem kpesek kivonni magukat a szli irnyts all. A feleslegess vlstl val flelem pedig arra indt sok ilyen szlt, hogy gyermekben erstse a tehetetlensg rzst. Ezeket a kifejezseket hasznljk alattomosan: „ csak a javadat akarjuk”, „ezt rted tesszk”, „csak mert annyira szeretlek”.
Lee, br mr felntt, az anyja mgis gyerekknt kezeli, aki mg a cipfzjt sem tudja bektni. Lee tlti ki az egsz lett. llandan ebdet visz neki, mert szerinte nem eszik rendesen a lnya, sokszor akkor is felmegy a lnya laksra, amikor az nincs otthon, s szvessgbl kitakart, mg a btorokat is trendezi.
Teljesen rtelepedik a lnyra, uralja az lett. Ha szembeszeglne, megbntan azt, aki „csak kedves.”gy knnyebb, ha enged.
4. Az alkoholistk.
Akik alkoholistkkal lnek egytt, azok esetben a tagads risi mrtkeket lt. Az alkoholizmus olyan, mint egy dinoszaurusz a nappaliban. Egy kvlll szmra lehetetlen a dinoszauruszt nem szrevenni, de azokat, akik egytt lnek vele, a szrny eltvoltsnak kiltstalansga arra knyszerti, hogy gy tegyenek, mintha nem is ltezne. Csak gy kpesek egytt lni vele. Hazugsgok, kifogsok, titkok mrgezik meg a lgkrt ezekben az otthonokban, kimondhatatlan rzelmi koszt okozva a gyerekekben.
Glenn apja, ahogy hazart a munkbl, rgtn a brszekrnyhez ment, s bedobott egypr pohrral. Mindig pohr volt a kezben, ami soha nem akart kirlni. A gyerekeknek csndben kellett maradniuk, mg apjuk lerszegedik, aztn nekik kellett az gyba vonszolniuk ittas apjukat. Amg idsebb nem lett, Glenn azt hitte, ez a normlis: az apt estnknt az gyba vonszolni.
5.A szavakkal verk
A srt, degradl megjegyzsek, a lekicsinyl brlatok a gyerekeknek rendkvl negatv zeneteket kzvettenek nmagukrl, olyanokat, amelyek drmaian befolysoljk ksbbi lelki egszsgket. Az a nagyon kros, ha a gyereket klsejt,intelligencijt, kpessgeit vagy emberi rtkt gyalz, rendszeres verblis tmads ri.
Vannak, akik kzvetlenl, nyltan s gonoszul becsmrlik gyerekket. Msok heccel, szarkasztikus megjegyzsekkel, srt gnynevekkel, finoman lekezel kijelentsekkel tmadjk sorozatosan a gyereket.
A 48 ves Phil vrig srtdik szinte mindenre, amit mondanak neki. gy rzi, semmit sem tud gy tenni, ahogy mondjk. Mindig arra gondol, hogy valaki gnyt z belle, belertve a felesgt, munkatrsait is. Mindenbl valami rosszat hall ki. Gyerekkorban az apja mindig az krra sttte el heccel vicceit, s gyakran megalzva rezte magt.
6. A testi erszaktevk
A szli jogokat vszzadokon keresztl srthetetlennek tekintettk. A fegyelmezs nevben a szlk szinte azt tehettek a gyerekeikkel, amit csak akartak. Mra ezek a normk leszkltek. A fizikai erszak fogalmba tartozik minden olyan magatarts, amely jelents testi fjdalmat okoz a gyereknek, fggetlenl attl, hogy marad e nyoma.
A testi erszakot elkvetknek sok tpusa van, a skla vgn azok az elkvetk llnak, akiknek mintha kifejezetten azrt lenne gyerekk, hogy kegyetlenkedhessenek velk. Ezeket az embereket lehetetlen megrteni.
Joe sok verst kapott gyerekknt a szobjban, sokszor mr azt se tudta, mirt. Tehetett akrmit, az apja berontott hozz, torkaszakadtbl vlttt,s neki esett, s addig verte, mg oda nem passzrozta a falhoz, s Joe kbult nem lett. A legflelmetesebb az volt neki, hogy sose tudta, mi okozza ezt az apjnl. Felntt fejjel llandan fl valamitl, s sok kapcsolata tnkrement, mert nem tudta kzel engedni maghoz a prjait.
7.A szexulis erszaktevk
Az incestus taln a legkegyetlenebb s legmegmagyarzhatatlanabb emberi magatarts. A gyerek s a szl kzti alapvet bizalom sztzzst jelenti. rzelmileg roncsol hatsa van. A fiatal ldozatok teljesen kiszolgltatottak lesznek, nincs kihez meneklnik. A vdelmet nyjt szemly ldz lesz.
Tracy mostohaapja egy gylekezet vezetje volt. Akik vasrnap elmentek a templomba, nagyon szerettk. Tracy szeretett volna felsiktani, amikor vasrnap a templomban az apja a hallos bnrl prdiklt, kzben otthon meg megerszakolta rendszeresen a lnyt!
A knyv megoldsknt azt tancsolja a „mrgezett” gyerekeknek, hogy nem kell a szleiknek megbocstani. Reflexszer vlaszok helyett j, ha tgondolva adnak vlaszt, mert gy nem az rzelmek irnytanak. Hatrozott llsfoglalsra bztat akr a szl vlemnye ellen is. Vgl meg kell szabadulniuk a gyerekkori fjdalmas esemnyek miatt rzett felelssgtl.
|