A szocilis fbirl
2009.02.08. 15:24
tapasztalatom szerint „mltnytalanul” hinyosak az ismeretek.
A tnetek
Mint az elnevezs is utal r, a szorongs szocilis trben, msok trsasgban, msok figyelmnek – vlt, vagy vals – kereszttzben jelentkezik.
A helyzet, melyben tlhetk a tnetek, sokfle lehet.
Van, aki szmra a vsrls, - az eladval trtn kapcsolatfelvtel- okoz jelents zavart.
Msok tkezs sorn rzik gy, hogy a figyelem rjuk irnyul. a szorongs kvetkeztben kezk remegni kezd, a leves kiltyg a kanlbl, kezk szinte megbnul a feszltsgtl. Sokan emiatt kerlik a nyilvnos tkezseket, ttermeket, munkahelyi tkezdket.
Megint msok szmra az rs vlik nehezen vgrehajthat feladatt, mihelyt gy rzik, ezt msok figyelme ksri. Tipikusan ilyen nehz helyzet pl. egy szerzds alrsa.
A bemutatkozs vlhat egy megprbltat helyzett, klnsen sokak jelenltben, sokak figyelmnek kereszttzben.
A feszltsg, szorongs szemlyes beszlgets sorn is fellphet.
Vizsgahelyzetben sokan lnek t extrm mrtk szorongst. Ilyenkor mr sokszor napokkal, hetekkel korbban kezdett veszi az aggds. A tt rendszerint nem is a vizsga sikeressge. Az aggodalom elssorban arra irnyul, el tudja-e rejteni szorongst, s ennek lthat megnyilvnulsait a vizsgz. Figyelme a feladatrl sajt magra tereldik, azt figyeli, milyen benyomst tesz a vizsgztatra. Ekzben az ismeretek szinte elrhetetlenn vlnak, gondolkodsa megbnul.
Elads, prezentci tartsa nagy kznsg eltt, az els alkalmakkor taln mindenki szmra feszltsget kelt helyzet. Vannak azonban, akik egsz letkn t elviselhetetlen mrtk izgalmat lnek t, ha ki kell llniuk a pdiumra. Sokan nem is vllalkoznak a feladatra. A szakmai elrejuts jelents gtja lehet a szocilis fbia.
Lehetne sorolni a helyzeteket, melyben a szocilis fbia fellphet.
A tnetek szintn klnbzhetnek. Az elpiruls, szapora szvvers, szjszrazsg, intenzv szkelsi, vagy vizelsi inger, a hang, vagy kz remegse, a beszd elakadsa, a verejtkezs, a szemkontaktus felvtelre val kptelensg, eljulstl val flelem, stb..
ltalnossgban elmondhat, hogy a szocilis fbia olyan helyzetekben jelentkezik, ahol az rintett szemly msok figyelmnek van, - vagy lehet- kitve. A szocilis helyzetbe lpve, vagy mr azt megelzen gondolatai a helyzet esetleges negatv kimenetele krl jrnak. A gondolkodsban leggyakrabban felbukkan tmk a negatv megtlsre, az esetleges fizikai megnyilvnulsokra (elpirulsra, kz, fej remegsre, gyetlensgre,stb.), a helyzetbl val menekls lehetsgeire vonatkoznak. A szemly fantzijban jelentsen torztja az adott helyzetet. Attl retteg, hogy nevetsgess, megalzott vlik, hogy szorongsos tneteit mindenki hallja, ltja, t pedig ez alapjn tlik meg. Esetleg visszaemlkezik egy hasonl helyzetre, melyben sikertelen volt, vagy amikor mr tlt hasonl flelmeket.
A szocilis fbia jelentkezhet izolltan, egy adott helyzetre vonatkozan. vagy generalizltan, az let szinte minden terletn.
A szocilis fbiban szenvedk tbbsgben lnken l az els olyan helyzet, melyben tnetei jelentkeztek. Jellemzen az rintettek azt gondoljk, hogy ezeket a knokat csak k lik t. Sokig igyekeznek eltitkolni szorongsaikat a krnyezetk ell.
Kik rintettek
A szocilis fbival kapcsolatosan az elmlt negyed szzadban trtntek vizsglatok. Meglepen magas a betegsgben rintettek arnya. lete sorn egy eurpai, vagy szak-amerikai krnyezetben nevelkedett embernek 10%- l t a fentiekhez hasonl tneteket enyhbb, vagy slyosabb formban. Ebben a szociokulturlis krnyezetben a vizsgltak kb. 3%-a szenved aktulisan szocilis fbia tneteitl.
A betegsg gyakran lp fel a serdlkor vltozsait kveten. 95%-ban 20 ves kor eltt jelentkezik. Nknl a szocilis fbia arnya gyakoribb, mint frfiaknl.
Mi okozza
Erre vonatkozan a klnbz terpis iskolk eltren fogalmaznak, klnbz vonatkozsokat hangslyoznak. ltalnossgban megfogalmazhat, hogy a szocilis fbia htterben a pszichs fejlds jellegzetes zavara ll. Az rintettek nkpe gyakran srlt, magukat alulrtkelik, krnyezetknl rtktelenebbnek tartjk. Ennek htterben kora gyermekkori kapcsolati mintzatok srlst valsznstjk. A szocilis fbiban szenvedk mlyen bevsdtt, hibs kogncikat, tleteket fogalmaznak meg magukkal kapcsolatosan. A krnyezetbl rkez visszajelzseket tvesen, - a valsgosnl negatvabb sznben – rzkelik. Gyakran kerl felsznre szocilis fbisok terpija sorn rejtett, eltitkolt gondolat, rzs, emlk. Az rintettek ennek felsznre kerlstl rettegnek, gy rzik, a figyelem kzpontjba kerlve, ez mindenki szmra lthatv vlik.
A konkrt, egyedi pszichs tartalmak egyni, - vagy csoportos- pszichoterpia sorn kerlnek felsznre.
Kezels, terpia
Betegsgtudat a jelensggel kapcsolatosan csak lassan alakul ki. Hamar megersdik azonban az nkpnek, nrtkelsnek a zavara. A szocilis fbiban szenvedk msoknl rtktelenebbnek ltjk, negatv minstsekkel illetik magukat.
Az rintettek igyekeznek kerlni a szmukra veszlyes helyzeteket. Ez a szocilis tr beszklsvel, kapcsolatok kerlsvel, a munkahelyi rintkezsek minimalizlsval, az idegenektl val flelemmel, s vgs esetben akr teljes elzrkzssal, ngyilkossg veszlyvel jrhat.
A betegek sok esetben maguk prblnak tljutni szorongsaikon. A szorongsolds eszkze lehet az alkohol, a drog, a kontroll nlkl szedett feszltsgold gygyszerek, melyek rtelemszeren jabb problmkat generlnak. A sikertelen ngygyts kvetkezmnye az alkohol- s drogfggsg, a depresszi, a munkanlkliv vls.
Hatkony segtsget tbb irnyba indulva is el lehet rni. Fontos, hogy mindenki megtallja a maga szmra legmegfelelbb megoldst.
ltalnossgban az mondhat, hogy minden a segtsgre lehet az rintettnek, mellyel nbizalmt, nkpt, bels biztonsgrzett tartsan s maradandan fokozni tudja, mely a szemlyisg rsi folyamatt segti, s ezzel prhuzamosan eredmnyekhez, sikerekhez juttatja t trsas kapcsolataiban.
A pszichitria s pszichoterpia terletn a kvetkez terpis technikk terjedtek el a szocilis fbia kezelsre:
Pszichoterpis technikk:
Kognitv-Viselkedsterpik f clkitzsei:
- a figyelem irnytsnak megtantsa,
- a negatv meggyzdsekkel ellenttes tapasztalatok szerzsnek elsegtse, ezen keresztl a viselkedst akadlyoz negatv gondolatok tdolgozsa,
- a biztonsgkeres viselkedsek", az elkerl viselkeds feladsa,
- a szksges kszsgek fejlesztse,
- szorongsolds relaxci segtsgvel.
A szocilis trning s az „les helyzetben” vgrehajtott expozci szintn e terpis mdszer eszkze.
Az expozci sorn
- Az els lpsben bemutatjk a szemlynek a rettegett helyzetet.
- A msodik szint az elutasts kockzatnak nvelse ebben a helyzetben, amelynek rvn a szemly megersdik abban, hogy el tudja viselni a visszautastst s a kritikt.
- A harmadik lpsben a szemly klnbz mdszereket tanul, amelyek segtsgvel meg tud kzdeni az elutastssal. Ebben a szakaszban a szemly elkpzel valamit, amitl a legjobban fl, mikzben arra btortjk, hogy konstruktv mdon reagljon a flelmre s az ltala szlelt elutastsra.
Pszichoanalitikus kezels sorn a terapeuta a tnetek htternek feltrshoz nyjt segtsget. A terpia fkuszban a kliens lete sorn, - elssorban gyermekkorban - megtapasztalt lmnyei, meghatroz kapcsolatai llnak. A korai ktdsek, a szlkhz, testvrekhez fzd kapcsolatok jellege a szocilis fbia kialakulsa, tnetkpzse szempontjbl is meghatroz fontossg. A bels pszichs tartalmak, melyek az nmagunkrl alkotott kpet alaktjk dnt mdon a gyermekkori fejlds sorn alakulnak ki.
A pszichoanalitikus, / s dinamikus feltr / terpia clja a tnetek, s az ezek htterben ll szemlyisgfejldsbeli defektusok kztti kapcsolat megtallsa, a szemlyisg rsnek, - s ezzel tnetek meghaladsnak - elsegtse.
Relaxcis technikk szles spektruma rhet el a piacon.
Pszichoterpis keretek kztt az imagincis technikk /KIP, NLP, Erickson-i hipnoterpia, ego-state terpia, stb. / megvltozott tudatllapotban ksrlik meg a hibs bels tartalmak, a srlshez vezet lmnyek trst, a hatkonyabb, pozitvabb bels pszichs tartalmak megerstst. A terpia, - a tnetek megszntetse mellett, - hatkony eszkze a szemlyisg fejlesztsnek.
Az autogn trning testi- s lelki ellazulst segt technika, mely segt a feszltsgek, szorongsok oldsban, az egszsgesebb nrtkels s testkp kialaktsban. Egyni- s csoportos keretek kztt is elsajtthat.
Gygyszeres kezels idelis esetben a pszichoterpia kiegsztseknt ajnlhat.
A bta blokkolk enyhbb, - izolltan jelentkez - tnetek esetn alkalmilag hasznlva is jtkony hatsak lehetnek. A szelektv MAO-bnt antidepressznsok / Aurorix/ a szocilis fbia hatkony terpis eszkzt jelentik.
A szelektv szerotonin visszavtelt gtl antidepressznsok szintn vlaszthat ksztmnyek.
A feszltsg- s szorongsoldk veszlyei vatossgra intenek szocilis fbiban trtn alkalmazs esetn is. A hozzszoks mellett a kiszmthatatlan hats / lmossg, tompbb reflexek, a pszichs bersg s a koncentrcis kpessg cskkense, stb/. nehezti az alkalmazst.
Amit vgezetl hangslyozni szeretnk: a szocilis fbia nem felttlenl egy letre szl csaps, mely megnehezti kapcsolatainkat s kapcsolatteremtsnket, visszavet a szakmai elrejutsban, eltvolt az emberektl.
Kinek-kinek rdemes megtallni az a technikt, mely hozz a legkzelebb ll, s mielbb elindulni az e fel vezet ton. Mint a pszichs betegsgek ltalban, a szocilis fbia is a kezels korai megkezdsvel kezelhet hatkonyan.
Dr. Plvlgyi Rita pszichiter, pszichoterapeuta
www.harmoniamuhely.hu
|