Margocska honlapja
Margocska honlapja
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Kedvenc linkjeim
 
Bztat Igk


Jnos 14,18
Jzus mondja: „Nem hagylak titeket rvn, eljvk hozztok.”





Jnos 15,5
Jzus mondja:”… nlklem semmit sem tudtok cselekedni.”





Jnos 16,32
Jzus mondja: „….de n mgsem vagyok egyedl, mert az Atya velem van.”





Apostolok Csel. 5,29
"Istennek kell inkbb engedelmeskednnk, mint az embereknek.





Apostolok Csel.16,31
"Higgy az r Jzusban, s dvzlsz mind te, mind a te hzad npe!"





Rma 14,8
Mert ha lnk, az rnak lnk, ha meghalunk, az rnak halunk meg. Teht akr lnk, akr meghalunk, az ri vagyunk.



1 Korintus 3,16
Nem tudjtok, hogy ti Isten temploma vagytok, s az Isten Lelke bennetek lakik?




Efezus 6,7
Jakarattal szolgljatok, mint az rnak, s nem mint embereknek;





Efezus 2,18
Mert ltala van szabad utunk mindkettnknek egy Llekben az Atyhoz.





Filippi 1,21
Mert nekem az let Krisztus, s a meghals nyeresg!






Filippi 4,4
rljetek az rban mindenkor! Ismt mondom: rljetek.





1 Tesszalonika 5,21
Mindent vizsgljatok meg: a jt tartstok meg.





Titus 2,11
Mert megjelent az Isten dvzt kegyelme minden embernek.




Zsidk 12,6
Mert akit szeret az r, azt megfenyti, s megostoroz mindenkit, akit fiv fogad.





1 Jnos 1,9
Ha megvalljuk bneinket, h s igaz : megbocstja bneinket, s megtisztt minket minden gonoszsgtl.





1 Jnos 2,17
A vilg pedig elmlik, s annak kvnsga is; de aki Isten akaratt cselekszi, megmarad rkk.

Lap tetejre

 
zenet minden napra
Tartalom
 
Pszicholgia
Pszicholgia : Az internet rnyoldalai

Az internet rnyoldalai

Dr. Rod Magdolna  2006.05.21. 08:48

Az internet Janus arc lds...

problmk s megoldsok
Ideje: Oktber 03, htf, 18:15:15 Szerz: Dr. Rod MagdolnaDr. Rod Magdolna
Gyermekproblmk Kp nagytsa kattintssalAz Internet Janus arc lds. Nemcsak elnyei, hanem htrnyai is vannak. Az egszsggyi tmban internetezk 52%-a gy vli, hogy az online honlapok informcii tbbsgkben hitelt rdemleknek. Ezzel szemben ll a Brit Kirlyi Orvosi Trsasg folyiratban megjelent cikk kzlse, amely szerint az oldalak sok esetben ltudomnyos informcikat tartalmaznak. Ilyen pl. hogy a kthrtya gyulladsnak lehet pszichoszomatikus magyarzata is (a beteg olyasmit ltott – klsleg, vagy lelki szemei eltt - amitl az begyulladt).

Az Internet fogyatkossgai kz tartozik, hogy nem szablyozott, a fellelhet informcik minsgi ellenrzse nem megoldott, ezrt mindent gyansnak kell tekinteni. Bizonyos garancit jelenthet, ha ismert s neves az adott weboldalt kszt intzmny, vagy szervezet. Igen nehz a hatalmas adattmegbl az igazn fontos s rvnyes informcikat kiszrni. Ezt is meg kell tanulni. Inditl Ausztrliig a vilgon szmos orszgban mr hossz ideje oktatnak mdiaismereteket, Magyarorszgon is 2003 szeptembertl az iskolkban a mozgkp s mdiaismeret c. tantrgyban tantjk. Msfl vtizedes tapasztalataik nem ltethetk t egy az egyben a magyar kzoktatsi rendszerbe, de a tematika nagy rsze irnyad lehet a szmunkra.

Az ksrletes tapasztalataik szerint knnyebben tanulnak meg a kisdikok rni-olvasni, ha a betk kpe mellett a mozgkpekkel is megismerkedhetnek.

Tretlenl hdt vilgszerte - gy Magyarorszgon is - a blogols, az internetes naplrs, a webnapl. Ezek tbbnyire esemnytelen sorok, amelyek az rik sivr letrl rulkodnak. A bloggerek kiteregetik szemlyes gyeiket a vilg nyilvnossga eltt. A nyilvnos kitrulkozsnak nkntes szervezi vannak, akik mindenfle akcikkal prbljk naplrsra sztnzni az internetes trsadalmat. Nagyon is elgondolkoztat, hogy az res letket ilyen mdon akarjk rdekesebb tenni. A trsadalomtudsok mr vtizedekkel ezeltt jeleztk, hogy a modern ipari trsadalmakban aggaszt elmagnyosods figyelhet meg. A szemlyes kapcsolatok helyett sokan a tmegmdiumokban keresik s talljk meg azokat az lmnyeket, amelyek miatt az embert trsas lnynek tekintjk. Msok letnek, konfliktusainak kifrkszse szolgltatja az elmagnyosodott ember lmnyanyagt - a sajt lete helyett (ez a Val Vilg msorok alapja is ). 2001. szeptember 11-n ezek a naplk vettk t egyszer csak a nagy hrszolgltatk szerept, amikoris a vratlanul megugrott terhels miatt idlegesen elrhetetlenn vltak. Ksbb mr olyannyira komolyan vettk a nyilvnos naplksztst, hogy a Berkeley Egyetem jsgr szakn tantani kezdtk. . jdonsg a wikipdia (wiki-wiki hawaii nyelven: gyors), az internetes enciklopdia. Szzezrek rjk, brki kszthet szcikket, brki kijavthatja, ahogy jobbnak vli. Tbb tucat nyelven olvashat, magyarul is (www.hu.wikipedia.org).

Internet-fggsg

jfajta magatartsi zavar az Internet-fggsg. Magyarorszgon a felhasznlk 6-6,5%-a ilyen, betegsgtudatuk azonban nincsen. Csaldok mehetnek tnkre miatta. Az jszakai internetez elhanyagolt partnert „cyberzvegynek” nevezik.

Az Internet-fggsg/addikci sok hasonlsgot mutat a kros jtkszenvedllyel, a kompulzv vsrlssal, a nikotin- s alkoholfggsggel. Kialakulsra hajlamostanak a mr meglv egyb addikcik, a depresszi s a szorongsos zavarok. Ms addikcikhoz hasonlan jellemz r a szocilis, a foglalkozsbeli vagy a kikapcsoldst szolgl tevkenysgek feladsa, vagy httrbe szorulsa.

Egyre tbb idt tltenek az emberek otthon szrakozssal, pl. videzssal. Az Internet egy jabb szrakozsi lehetsg. Az embernek nem is kell kitenni a lbt otthonrl, hogy pl. jtsszk, mert ltala egy virtulis jtkkaszinba is belphetnk, hitelkrtyval fizethetnk. Nagyobb gyerekek a szlk tudta nlkl hatalmas kltsgeket okozhatnak gy a csaldnak. Ez risi zlet s a mkdteti kihasznljk azt, hogy az Internet tlpi az orszghatrokat s az egyes orszgok trvnyei nem egyformk. A ttet tkldhetjk olyan orszgba, ahol trvnyes a szerencsejtk, ha a minkben tilos. Ez a lehetsg roppant kros. Vigyzni kell, mert nagy a hozzszoks s a visszals veszlye is. A szerencsejtk olyan, mint a kbtszer, mert a jtkosok 60%-a fgg lesz, egyesek bnzv vlnak, ill. eladsodnak ltala. Ennek az ipargnak a tovbbiakban nemzetkzi fellendlse vrhat. A technika fejldse sok mdot ad a trvnyszegsre, betartatni szinte lehetetlen. Egy ilyen vllalkozs 1-2 alkalmazottal, egy PC-vel s telefonnal mkdtethet. Szakrtk szerint 10 ven bell nagyobb gond lesz, mint a kbtszer.

Az Interneten lv virtulis szobul szolgl weboldalra lpve a szobnkban lve, a szmtgpen rogatva a vilgon brkivel, brhonnan beszlgethetnk ismeretlenekkel, mintha kzs trsasgba csppentnk volna. Ezt az online kommunikcis formt chatelsnek nevezik. Az Internetet elssorban azok a kamaszok hasznljk fel ismerkedsre, akik nem tudnak szemlyesen j kapcsolatokat teremteni, mert tl szgyenlsek s az Internet nyjtotta szemlytelensg sokat segt nekik abban, hogy bartokra leljenek. Persze ms krds, hogy helyettesthetik-e a valdi haverokat az ilyen virtulis bartok?

Az Internet „chat room”-jai fontos helysznl szolglnak prkapcsolatok kialakulsnak is (randivonal.hu, kedvesem.hu, interenetszerelem.hu, csajozs.hu).
A partnerek egyms nevt nem is ismerik pontosan, s az Internet szolgltatk is vdik a szemlyisgi jogokat. Ha azonban az ismeretlensgbl ki mernk lpni, akkor brmi megtrtnhet. Szerelmek is kezddhetnek az interneten, st mr online eskvrl is hallani lehetett. Rosszabb esetben szexulis ton terjed betegsg (AIDS) jhet ltre, amikor igen nehz a jrvnygyi-kzegszsggyi aktivits megvalstsa. Kelet-Eurpban a 90-es vek kzeptl hatalmas HIV jrvny bontakozott ki, amely mra rengeteg fertzst eredmnyezett a nyugati FK orszgokban. Klnleges helyzetet foglal el Romnia, ahol a 80-as vekben szerencstlenl megfertzdtt 4000 gyermek mra szexulisan aktv korba rt. A legmeredekebb emelkeds Kelet-Eurpban tapasztalhat elssorban az intravns droghasznlat miatt. Az pit tartalm oldatokba lakmusz gyannt vrt is kevernek az elkszts sorn, ami a terjedst a sokszorosra nveli, mert gy egyetlen fertztt drogkszt szzaknak adhatja tovbb a betegsget. Magyarorszgon nagyon elterjedt mra a prostitci, az utbbi vekben a heteroszexulis fertzsek arnya megntt. Haznk a meleg-turizmus egyik kedvelt clpontja is. A nyugati orszgokban a homoszexulis frfiak egyre kevsb adnak a biztonsgra, egyes amerikai weblapokon „garantltan HIV fertztt” frfi s ni prostitultak knljk magukat vdekezs nlkli szexre, mert ez egy „izgalmas jtk” (a fertzttek ltalban a 35. szletsnapjuk eltt meghalnak).

Reklmok

Az Interneten a nyomtatott mdiumoknl jobban rvnyre jut a hirdets, ezrt egyre nagyobb hirdetsi felletek jelennek meg. A reklmok mozgalmasak, animcis jellegek, vagy flash online cskok. Tbb nemzetkzi kutats szerint a hirdetett termk forgalma szmotteven megn.

Egy mozifilm kocki kz a msodperc hromezred rszig a kvetkez zeneteket vgtk be: Egyl pattogatott kukorict! Igyl klt! - a film utn az eladott kukorica mennyisge 57,7%-kal, a kl 18,1%-kal ntt-s ez mg egy rtatlanabb plda!

A divat s a reklmok (kros) hatsainak a gyermekek a clcsoportjai s az elszenvedi. Az USA-ban egy gyermek (2-11 ves) heti 20 rt tlt a tv eltt, ez alatt tlagosan ezer hirdetst lt gyermekmsorban. Egy felmrs szerint egy alig 3 ves gyerek mr 100 cg emblmjt felismeri. A magyar gyermekek htkznap tlag 2,2 rt, a ht vgn 3,6 rt tltenek a tv eltt. A munkm sorn ltom, hogy mindegy, nappal van-e, vagy jszaka, mindenhol, a legszegnyebb csaldokban is, nyitva van s szl a tv.

A kutatk megjegyzik, hogy mg a 20. szzad elejn a gyermekmunkval a tulajdonosok a gyermekek testt zskmnyoltk ki, a kereskedk most a gyermekek elmjre tmadnak, mert rajtuk keresztl vezet az t a csaldhoz. Hihetetlenl tallkonyak az j s jabb eszkzk kitallsban, amivel a gyermekeket fogyasztsra bztatjk. 8 ves kor alatt a gyermekek mg nem tudjk elvlasztani a valsgot a mestl, teljesen azonosulnak is a mesk hseivel. Ezrt rdgien tkletes az a reklmfogs, hogy a gyermekfilmek szneteiben kedvenc rajzfilmhseik reklmozzk a nekik sznt termkeket. Legtbbszr mg az esetleg velk lv szleiknek sincsen (mr) tiszta kpk a valsgrl. A reklmszakemberek a termkek mg aztn mlyebb zeneteket, kvnatos, fontos rtkeket sorakoztatnak, mint pl. a csald, a fiatalsg, az egszsges letmd, a hagyomnyok, a knyelem. gy lesz a benne lev tej miatt az agyoncukrozott, egszsgtelen mogyorkrm a „csupa er, egszsg” megtestestje. Hasonlan rombol hats az a szrakozsnak lczott tv-show, amiben az telek szrnyekk vltoznak, a gyerekeket pedig arra bztatjk, hogy fogyasszk el azt az telt, a szrnyet, mieltt az fogyasztan el ket! Nem csoda, ha a gyerekeknek emocionlis s testsma problmik, tkezsi zavaraik vannak. A mdiumokban - belertve a rajzfilmeket is - ltott rengeteg erszak a gyermekeket imitlsra kszteti s jtk helyett egyre agresszvebb vlnak.

A mdiumok igen ers szocializcis tnyezk. A nyugati vilgban, az Egyeslt llamokban az embereknek media szocializcis tudatuk van. Efel haladunk mi is. Vannak olyan halmozottan htrnyos helyzet gyerekek, fiatalok, akiknek sem a csald, sem az iskola nem ad olyan htteret, hogy helyesen tudjk rtkelni, t tudjk rtkelni a mdibl szrmaz informcikat. Ebbl a rtegbl kerlhetnek ki a potencilis bnelkvetk. A megnvekedett szabadidben nem olvasnak, sportolnak, hanem azt is a kperny eltt lve tltik el. Nagyon sok magyar hztartsban csak egy kzcsatorna s 2 kereskedelmi csatorna foghat, amely utbbiaknak a nzettsg nvelse az rdeke s a hagyomnyos, helyes rtkek (emptia, szeretet, szorgalom, becsletessg, tisztelet, hazaszeretet, pacifizmus, tudsvgy) helyett a siker, a npszersg, a vagyon s a szpsg mdia-rtkeit neveli a gyerekekbe. A reklmipar pedig legitimlja ezeket. A gyerekek, mieltt mg tudatban lennnek a reklm befolysol szndknak s klnbsget tudnnak tenni a hirdetsek varzslatos, csillog (s a szmukra sosem teljesl) vilga s a valsg kztt, mr annyira a mdia sugallta mtoszok hatsa alatt llnak, hogy nem szereznek immunitst a befolysolssal szemben. gy lesznek a reklmok kiszolgltatottjai. Nem mkdik ez az immunits a felnttekben sem, hiszen a reklm a tudat megkerlsvel kzvetlenl a vdtelen tudatalattira, az sztnkre hat, radsul nem is valdi szksgletek kielgtse irnti vgyat fakaszt. Magyarorszgon a fogyaszti vilg megjelenshez a nyugati vilg vtizedes tapasztalatai, kialakult immunrendszere, rtkrendszere nlkl kellett hozzszokni. Ugyanekkor ksznttt rnk a mdiabsg is, a fogyaszts mindenhatsgt dicst marketing minden csatornbl dl rnk, gy a brbl s fizetsbl lk lmaiban luxuscikkekbl lltak ssze a htkznapi let nlklzhetetlen tartozkai.

Kp nagytsa kattintssalA mdiazenetek s imzs, szintn nem felttlenl direkten, a dohnyzst, az alkoholizlst s az illeglis drogok fogyasztst normlisnak mutatja be s dicsti. A dohnygyrtk vente 6 millird dollrt, az alkohol gyrtk 2 millirdot kltenek a fiatalok elcsbtsra. A zens videk felben ezt tallta a tartalmi elemzs. Azokat a felntteket, akiket alkohol-dohny fogyasztknt bemutatnak a msorokban, mint pozitv pldt lltjk a fiatalok el. A fiatalok 20000 hirdetst ltnak vente, ebbl kzel 2000 srrl s borrl szl. Pozitv sszefggs van a fogyasztsra buzdt reklmoknak kitettsg/nzse s a fogyaszts kztt. St: az els fogyaszts is ennek a hatsra trtnik, ami aztn abzusba torkollhat. Ez a dohnyzs esetben mg egyrtelmbb.

A puberts eltti s a tindzser korban taln mg kiszolgltatottabbak a gyerekek. A dohnyzsra s az alkoholra elszr a tv hvja fel a figyelmket. Sajnlatos mdon az ilyen termket gyrt, vagy forgalmaz cgek hirdetsei, reklmhadjratai Magyarorszgon voltak a legsikeresebbek, mert pozitv zenetet hordoztak, a felntt trsadalomhoz val tartozs elengedhetetlen kellknek lltva be a srt s a cigarettt. Igen jl fejezi ki a magyar nyelv, hogy hadjrat folyik.

A hadjrat termszetrl az Interneten olvashatjuk az amerikai dohnycgek titkos dokumentumait, amelyeket n. dohnyperek tlete rtelmben kellett kzz tennik (26).

Szmos tanulmny szerint a gyerekek aktv letkbl tbb, mint 3 vet lnek a tv eltt s gy tnik, hogy ez, a szabadid eltlts, az elhzs leginkbb befolysolhat faktora mind gyermek, mind felntt korban. A gyermekkori elhzs pedig thzdik a felntt korra s a kvrsg kockzatai nagyobbak azokban a kvr felnttekben, akik mr a gyermekkoruktl fogva kvrek.

Az agresszv reklmozs az egyik legfontosabb tnyez abban, hogy szaporodik a gyermekkori kvrsg s a hozz trsul betegsgek, mint a 2-es tpus cukorbetegsg. Utbbinak – esetleg csak vtizedek mltn - szintn slyos kvetkezmnyei lesznek, amint az ismeretes. A WHO ( az Egszsggyi Vilgszervezet ) a kvrsget a 10 legslyosabb betegsg kztt tartja szmon, mert az n. civilizcis betegsgek ( kvrsg, cukorbaj, szv-rrendszeri, mozgsszervi, daganatos ) kreredetben kiemelked rizikfaktor.

Az elmlt 3 vtizedben a gyermek-s serdlkori kvrsg elfordulsa ntt, a gyerekek ernltepedig cskkent. A televzizs mind a kettre befolyssal van. A mozgs elhanyagolsa miatti cskkent energiafogyaszts s a megnvekedett dits energia bevitel (ldgls, tel reklmok) rvn szmos tanulmny a TV-t a gyermekkori kvrsg egyik lehetsges okaknt tartja szmon. Nemcsak a reklmokban, hanem a televzis programokban is gyakori az tel elfordulsa. Fleg a gyerekeket megclozva gyakori a reggelire fogyasztand gabonaflesgek, snack-ek s gyorstelek reklmozsa. Ezek energia tartalma magasabb a gymlcsknl, vagy a fzelkeknl, amelyeket viszont kevsb reklmoznak. A televzizssal tlttt id mennyisge direkt korrell a televziban reklmozott telek keressvel, vsrlsval s fogyasztsval. A televziban szereplk kztt azonban a kvrsg sokkal kevesebbszer jelenik meg, mint az a populciban ltalnos. A televziban olyan gyakran esznek s beszlnek az evsrl hogy ennek az az zenete, hogy lehetsges sokat enni s mgis sovnynak maradni.

letnket thatja az zlet: a reklmok egyrszt vsrlsra, (nem egszsges lelmiszereket) fogyasztsra sztnznek, msrszt sovnysgra, ami feloldhatatlan feszltsget idz el. Az iskols lnyok elkpzelseit a sajt slyukrl, alakjukrl ersen befolysoljk a magazinok kpei. Elgedetlensget szlnek bennk, minl tbbszr olvassk, annl inkbb. Ezek a mdiumok irrelis vgyakat keltenek s felelsek a terjedben lv tkezsi zavarokrt is, amelyek vgl is a tbbszri fogykrzs rvn ellenkez hatssal jrnak: a joj effektus rvn meghznak.

Fiji-n 15 ve tanulmnyozzk az tkezsi szoksokat. 1 tv csatornjuk van, amely az USA, ausztrl s brit programokat terjeszti. 3 vvel a tv bevezetse utn a 15-19 ves lnyok 15%-a vallotta, hogy valaha hnyssal prblta meg a slyt egyenslyban tartani, mg 3 vvel korbban csak 3%. A tindzserek kztt tszrsre nttek az tkezsi zavarok tnetei a bevezets ta, pedig ebben a trsadalomban mindkt nemben hagyomnyosan a kvr a szp, amita vilg a vilg. A lnyok karcssg utni vgya annak a jele, hogy hasonlakk akarnak vlni a nyugati kulturlis tlaghoz, amit a tv-n ltnak.

Erszak

risi tlslyba kerltek az rtktelen tartalm msorok. Hatalmas vlasztkban knljk ezeket. A silny produkcik is viselkedsi mintaknt szolglnak a gyerekeknek. Ezzel az ervel a szolgltatk rtkes msorokat is sugrozhatnnak. Az ORTT letilthatja a tlzottan erszakos tartalm msort, de ez ritka eset, pedig nhny v mlva a rajzfilm (korbban ) ifj nzje pp ezen mintk alapjn oldja majd meg a konfliktusait. A szmtgpes jtkok ktoldal kapcsolatot nyjtanak, a jtkos vgre is hajthatja az erszakos cselekmnyt. A modern jtkok ltvnyvilga egyre inkbb kzelt a valsghoz.

Az America’s Army, az Egyeslt llamok hadserege ltal fejlesztett jtk egy n. FPS: First Person Shooter mfaj jtk, amelyben a harcos szemvel ltjuk a jtkteret (9). A clja ugyan az, hogy a fiatalok az letk kockztatsa nlkl, de relis krlmnyek kztt prblhassk ki magukat a vilg legjobban kikpzett alakulataiban. Az illzi hibtlan, a rszletek is bravrosan pontosak Hamarosan a fiatalok szzezreinek a kedvencv vlt. A jtkban propaganda lehetsge is rejlik, mert az ellenfl tetszleges lehet (napjainkban pl. a fsts kp az aktulis ellensg).

Sok szakrt szerint a mdia az zleti cl rdekben flrevezet informcikkal, a vilg torztott tkrzsvel a gyerekek realitsrzknek sszezavarsra trekszik. A gyermeket az is sszezavarja, hogy ugyanazt a szereplt msnap msik filmben jra lve ltja, holott az elz napi filmben meghalt. A napi sajtban olvashatjuk ennek a tragikus kvetkezmnyeit. A fiatal nzk amerikai tanulmnyok szerint vente tbb, mint 1000 gyilkossgot, fegyveres rablst s tmadst ltnak. A Nemzeti Televzis Erszak Tanulmnyban 10000 ra tv programot kvettek (3) s azt talltk, hogy 61% tartalmazott erszakot s a gyermekeknek szlk voltak a legerszakosabbak. Az erszak brzolsa ltalban dicst s az elkvet gyakran bntetlen marad. A serdlk klnsen kedvelik a rock zene videkat, amelyek a msik fajti azon mfajnak, ahol szmottev (22-25%) az erszak brzolsa. Szmos tanulmny (longitudinlisak is) kimutatta az sszefggst az erszaknak kitett gyermekek sajt erszakossga, agresszv viselkedse s a televziban ltott erszak kztt.

Az amerikai gyerekek naponta 6 s fl rt tltenek 2-18 ves korban a mdiumok (tv, vide, mozi, vide jtkok, rdi, CD, komputer, Internet) hasznlatval. Ez tbb, mint amit brmi mssal tltenek az alvson kvl. Egy tlag amerikai gyerek vente 12000 erszakos cselekmnyt, 14000 szexulis jelenetet, vagy szexualitsra utalst s 20000 hirdetst lt. 18 ves korra egy tlag gyerek 200000 erszakos cselekmny tanja egyedl csak a tv nzs rvn s akkor mg nem szmtottuk a videt s vide jtkokat. A gyerekeknek egyedl kell megbirkzniuk a rjuk zdul informci znnel, mert a szlk a tvzst tbbnyire csak idben korltozzk. Szakrtk szerint j lenne ezt napi 1 rra korltozni. Sokan gyerekpsztorknt alkalmazzk a tv-t, pedig a televzin nevelkedett gyermekek csak szajkzzk a hallott, de a szmukra rthetetlen, felfoghatatlan szavakat, gondolatokat. Kpesek megjegyezni adatokat, szavakat, a tv reklmokbl vett mondatokat, de ksbb sajt cljaik rdekben nem fogjk tudni alkalmazni. A rendszeres, tarts tv nzs (nem szlva a msorok – egyb – kros hatsairl), a kezdeti „siker” utn vgeredmnyben a nyelvi fejlds beszklst, a kpzeler, az alkotkszsg, az aktivits cskkenst eredmnyezi s szellemi, testi knyelmessgre szoktat („konzumidita”).

Egyes kutatk bizonytottk, hogy a tv-ben ltott viselkedsi mintkat a val letkben is alkalmazni tudjk. A mdia pozitv hatsa elssorban a 3-5 ves gyermekeknek sznt msorokban volt csak tetten rhet. Msok azt prbltk meg bizonytani, hogy az agresszivitsuk miatt sokat tmadott lvldzs-gyilkolszs videojtkok fejlesztik a gyerekek vizulis kpessgeit. Ezzel szemben a nevelsi tancsadkban az derl ki, hogy ezek a msorok nrtkelsi s alvs zavarokat, flelmet, szorongst, hallucincikat szlnek. Az USA-ban a kzegszsggyi tisztsgviselk szerint az erszak egyike a legfontosabb kzegszsggyi terheknek. Az erszak a trsadalom minden rtegt rinti, de klnsen a vrosi szegny minoritst. A gyermekek nagy szma szenved el erszakot. Sokak szmra ezrt ez mr maga a normlis. Egyre nagyobb szmban mutatnak ugyanakkor kros tneteket (posttraumatikus stress disorder-nek nevezik: PTSD ) akkor is, ha csak tani voltak ilyennek. Msokban valdi betegsg fejldik ki. Az erszaknak val kitettsg depresszival, viselkedsi problmkkal jr, gyengbb iskolai elmenetellel, st cskkent IQ-val s olvassi kpessggel, tbb iskolai hinyzssal akkor is, ha nem fejldik ki a tpusos PTSD (27).

Sok kutat szerint a tv nzsnek vannak elnys oldalai is, ms vlemnyek szerint a gyerekek nap mint nap az elektromos mdia rt hatst szenvedik el .

Azok a felnttek, akik gyermekkorukban sok erszakos jelenettel tarktott filmet lttak knnyebben kvetnek el bncselekmnyt, hajlamosabbak az agresszv autvezetsre, a csaldtagjaikkal val durva bnsmdra. Az amerikai Nemzeti Televzis Erszakot Vizsgl Tanulmny a legtbb erszakos cselekmnyt a gyermekeknek szl show-kban tallta s az vek sorn ezekben a msorokban egyre ntt a szndkos srlseket okoz akcik rszarnya. Az amerikai mdiumokban a hsket gy brzoljk, mint aki az igazt erszakkal ri el s ezzel egyszersmind igazoljk is a konfliktusok megoldsnak s a msokon val fellemelkedsnek ezt a mdszert. A fegyver tartst s hasznlatt elfogadott normv emelik a televzi, a mozi msorai s a videojtkok. A legkzkedveltebb videojtkok egytde nk elleni erszakrl szl. Egy npszer CD, amely az eladsi listavezet, a Music TV djait sprte be rablsrl s gyilkolsrl szl dalaival. Miutn a gyerekek sokszor ltjk ezeket, gyszlvn csak ilyeneket ltnak, a megfigyelt modell pldjt utnozzk. 8 ves kor alatt mg csak klnbsget sem tudnak tenni a fantzia s a valsg kztt. Minl valszerbb az erszak brzolsa teht a mdiban, annl nagyobb a valsznsge annak, hogy a gyermek elfogadja s megtanulja. Minl tbb erszakot ltnak a gyerekek, annl jobban kialakul bennk az ellensgessg, a msik agresszivitsra val rkszltsg s erszakos vlaszads. Mr pitiner okok kivltjk az agresszit. A flelem az ldozatt vlstl teszi agresszvv, indtja fegyverviselsre, -hasznlatra a fiatalokat, mg mieltt a msik hasznln ellenk. Ezek a msorok depressziss, de rzketlenn is teszik a gyerekeket a (msokat rt) erszakkal szemben. A szexulis, vagy komikus sznezet erszak klnsen veszlyes, mert kellemes rzsek fzdnek ltaluk a msik ember megsebzshez. Miutn a gyermekek s serdlk klnsen srlkenyek s rzkenyek a televzibl rkez zenetekre mindez magyarzat a nevelsi tancsadkban tapasztaltakra.

Az interaktv mdiumok, mint a videojtkok s a hatsai a passzv mdiumokhoz kpest, mint a televzi, mg negatvabb a segtkszsgre, fokozza az agresszv gondolatokat s a provokcira adott megtorl vlaszt. Az brzolt trtnetek sokszor a fikcis kategriba tartoznak, azonban gyakran olyan krnyezetben, amely azt az rzst keltheti a nziben, hogy a ltottak velk is megtrtnhetnek. Az aktv rszvtel fokozza az ilyen irny tanuls hatsossgt. Erre idelisak a videojtkok. Tovbbmenve, a videojtkok addiktvnak is bizonyultak, a gyerekek s fiatalok jra s jra jtszani akarjk, hogy minl jobb eredmnyt rjenek el.

Konzisztens s ers asszocici mutathat ki az amerikai trsadalomban populcis epidemiolgiai vizsglatokban a mdia hasznlat s az agresszi nvekedse kztt, mely utbbi mr vtizedek ta n. Ez az asszocici ersebb, mint pl. a kalcium bevitel s a csont tmege kztti asszocici, vagy a kondom hasznlat hinya s a szexulisan tvihet HIV fertzs kztti, amely esetekben a klinikusok szmra nem is krdses a megelzs szksgessge. Az interperszonlis erszak szmottev egszsgi kockzati tnyez lett az egszsgre nzve, fontosabb a fertz betegsgeknl, a rknl. A homicidium, suicidium s trauma a gyermekpopulci mortalitsnak vezet okai lettek.
rdekes, hogy a biztosttrsasgok szvesen tmogatjk az erszakos tartalm msorokat.

Szex

Magyarorszgon a felnttek tbbsge nem rt a gyermekekhez: az egyik rszk al-, a msik fltakslja kpessgeiket, rdekldsi krk szlessgt. Biztosra csak a kereskedelmi televzik mennek, amelyek a dlutni ifjsgi svban szexulis perverzikrl sugroznak ismeretterjeszt eladsokat show cmsz alatt. Erre minden korban vevk a csepered gyermekek.

Az amerikai televzi is magasan szexualizlt tartalm. vente a gyermekek s serdlk 14000 szexulis utalst, kznsges (trgr) clzst s viccet/trft ltnak, amelyekbl kevesebb, mint 170 foglalkozik az absztinencival, a szletsszablyozssal, a szexulisan tvihet betegsgekkel vagy a terhessggel. Az n. csaldi rban tbb, mint 8 szexulis esemnyt ltnak rnknt, tbb, mint 4x annyit, mint 1976-ban lttak. A csaldi rk kzel harmadban van szexulis utals s a kznsges, trgr beszd gyakorisga is nagyban megntt. A szappanoperk, amelyet a serdlk olyan szvesen nznek, a hzassgon kvli szexet nyolcszor mindennapibbnak mutatjk be, mint a hzasfelek kzttit.

Magyarorszgon is vltozban van a csald szereprl, a nemi szerepekrl val felfogs, cskken a hzasodsi kedv. A trsadalom szles rtegeire hat sznes bulvrlapok, az elektronikus mdiumok (brgy kvzmsorok) egy olyan rvnyeslsi s erklcsi mintt sugallnak, amelyben a fiatalok a csald s a munka egyidejsgt nem tudjk sszeegyeztetni. Mikzben igyekeznek annak megfelelni, ami a „trendi”, lassan elmagnyosodnak.

j jelensg, hogy a fvrosi vodkban a szabad prkapcsolatokbl szletett kicsik szma a ltszm harmadt teszi ki. Ez akkor vlik gondd, amikor a felnttek klnbz vlasztsaival jr, vltoz partnereit el kell viselnik.

Felttelezik a szexulis let korai elkezdse s a tv msorok kztti sszefggst. Msok kimutattk a tv hatst a tindzserek szexulis attitdjre, rtkeire s vlekedseire. A tindzsereknl a mdiumok a msodik helyen llnak az iskola mgtt, ahonnan a szexrl az ismereteiket beszerezhetik.
J lesz, ha vigyz szemnket Amerikra vetjk.

Kezdemnyezsek:

Mindezeket Amerikban tanulmnyoztk, de rnk is rvnyes, vagy hamarosan az lesz. Az Amerikai Gyermekgygyszati Akadmia fentieket a gyermekek egszsgre nzve szignifikns kockzatnak tli meg s szksgesnek tartja, hogy a gyermekgygyszok ismerjk ezeket a kockzatokat s megelz tancsokat adjanak a betegeiknek s csaldjaiknak.

Felels kutatk a gyermekek testt s lelkt megv akcikat kvetelnek (19). A tv kikapcsolsa mellett szmos lehetsg van mg az egszsgesebb mdia hasznlatra.

A szlk gyakran nincsenek tisztban, hogy gyermekk mit s mennyit nz a televzin. Ennek gyakran az az oka, hogy a hlszobban magukban televziznak.

Az Amerikai Gyermekgygyszati Akadmia a kvetkezket ajnlja (1,2):

  1. A gyermekgygyszoknak fel kell ismernik a szrakoztat mdiumok mlyrehat hatst a gyermekek s serdlk testi s szellemi egszsgre, npszerstenik kell az olyan egszsges foglalatossgot velk szemben, mint az olvass, a sport, s ha a kros hatsok jeleit szlelik, akkor fel kell mrnik, hogy mekkora mr a kr.
  2. ”Egszsges rendelsen„ vegyk fel (!) a mdia anamnzist. A mdiahasznlat kiderlt szoksai alapjn kell azutn tancsokat adni az egszsgesebb, kritikusabb mdiahasznlatra nzve. Meg kell rtetni a fiatalokkal, hogy amit ltnak az nem a valsgos vilg s a hirdetknek-hirdetseiknek az a clja, hogy rvegyk ket az ru megvsrlsra. A szlket befolysolniuk kell, hogy segtsenek a gyerekeknek a j vlasztsban, hasznljk kzsen a mdiumokat, de csak legfeljebb 1-2 rt naponta, ne hagyjk szabadjra a gyerekeket a hlszobban. A 2 vesnl fiatalabb gyerekeket ne ltessenek a tv el. Nzzk egytt a msorokat s beszljk meg a ltottakat. Kerljk az erszakos tartalm msorokat. lltsanak a gyerekek el pozitv mdia szerepmodelleket.
  3. A rendelk vrszobiban se legyenek erszakos tartalm szrakozsi lehetsgek (Tom s Jerry is az!), hasznljk fel ezt a lehetsget nevelsre.
  4. A gyermekgygysz serkentse a szlket, iskolkat s kzssgeket mdia-edukcira. A mdia-edukci, az tgondolt mdia hasznlat cskkentheti tapasztalatok szerint a gyermekek erszakos viselkedst.
  5. Nemzeti s llami szinten a gyermekgygyszoknak minden ms egszsggyi szervezettel egytt kell dolgozniuk e cl rdekben.
  6. A gyermekgygyszoknak srgetnik kell gyermekbart mdiakrnyezet kialaktst.
  7. A szrakoztat programok mell ugyanolyan lersokra van szksg, mint amely az lelmiszerek mellett mr elterjedt.
  8. Ha nem vsrolnak a gyermekeknek, s nem hasznlnak rtalmas programokat, akkor egy id mlva a gyrtk abba fogjk hagyni ezeknek a gyrtst. Megjegyzem: a szlknek sszehangoltan kell elkerlni ezeknek a megvsrlst, mert a gyerekek versenyeznek egymssal.
Az USA-ban s az Egyeslt Kirlysgban mr vek ta sokadik alkalommal megrendezik a tv mentes hetet. Magyarorszgon is ismertettk a felhvst, sajnlatos mdon azonban nem bontakozott ki szleskr mozgalom. Egyre tbb civil szervezet csatlakozik ott a kikapcsolsi hlzathoz (Turnoff Network) s egszsgesebb elfoglaltsgot tallnak helyette maguknak.

Tbb rtkes felmrs is kszlt orszgunkban a hazai npessg letmdi szoksairl. A vizsglat eredmnyei azt igazoltk, hogy a magyar npessg rossz egszsgi llapota szorosan sszefgg a trsadalom egszt jellemz letmdbeli szoksokkal s magatartsmintkkal. A lakossg krben a megelzsi igny hinyzik, msodlagos feladat mindennapjaikban a testkkel val trds, csekly a fizikai aktivitst az letmdjukba rendszeresen beptk szma. Magas az egszsgkkel egszsgi llapotukhoz kpest elgedettek arnya, ezrt ksik a gygyts. Ismerik ugyan a betegsgek okait s a kockzati tnyezket, de nem trdnek vele, a gyermekeiket sem tantjk meg r. Az egszsggyi szemlyzet, a pedaggusok rendszeresen beszlnek a gyerekekkel az egszsgmegrz letmdrl, de a szlk az ilyen nevelst inkbb elutastjk, mint tmogatnk.

A valsgos s virtulis vilg sszemossnak a jtkosokra val rombol hatst japn tudsok mutattk ki: akik tl sokat jtszanak vide jtkokat, azoknak nem fejldik az agy ells lebenye, kvetkezskppen hajlamosabbak lesznek erszakos cselekmnyekre s egyre kevsb lesznek kpesek kontrolllni a magatartsukat. A jtsz gyerekek klasszikus fggsgi tneteket produklnak: nemcsak elhanyagoljk a ktelessgeiket, de fizikailag is leplnek. Ma mr mdosul a szlogen: Nem mindegy, hogy milyen vilgot hagyunk a gyermekeinkre, de az sem mindegy, hogy milyen gyermekeket hagyunk a vilgra. Egy „A mdia hatsa a gyermekekre s a fiatalokra” cmmel megrendezett nemzetkzi konferencia nyilatkozatban krte fel a msorszolgltatkat, hogy a gyermek s felntt nzk alkotmnyos jogait s rzkenysgt tartsk tiszteletben s tartzkodjanak a hall, a gyilkols, a knzs klnbz forminak naturalisztikus, alantas rzsek s indulatok keltsre alkalmat ad brzolstl. Szenteljenek megfelel teret a magyar, az egyetemes s a nemzeti kultrk bemutatsnak, a segtsgre szorulk irnti szolidarits felkeltsnek. Szorgalmazzk inkbb a szenvedlybetegsgekkel, a prostitcival, a pedoflival, a gyemekpornogrfival kapcsolatos felvilgostst. Azzal a krssel fordultak a csaldokhoz s az oktatsi intzmnyekhez, hogy ksztsk fel a gyermekeket a mdia, az Internet s az audiovizulis ipar termkeinek kritikus hasznlatra (8). Van mr nhny ilyen iskola. Hamarosan bevezetik azt a korhatrt kijell rendszert, amely megvdheti a gyerekeket a koruknak nem megfelel jtkszoftverektl. A tv csatornkon is van mr ilyen. Most mr a szlkn a sor.

 
Naptr
2024. Augusztus
HKSCPSV
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
<<   >>
 
ra
 
Httrzene
 
Szmll
Induls: 2006-01-25
 
G-Mail belps
Felhasznlnv:
Jelsz:
  SgSg

j postafik regisztrcija
 
Bztat Igk

5 Mzes 30,14
St inkbb nagyon kzel van hozzd az ige, a szdban s a szvedben van, teljestsd ht azt!




Jb 5,18
Mert megsebez, de be is ktz, sszezz, de keze meg is gygyt.





Zsoltr 62,2
Csak Istennl csendesl el lelkem, tle kapok segtsget.





Zsoltr 119,88
Tartsd meg letemet kegyelmesen, n pedig megtartom intelmeidet.





zsais 49,15
Ha msok megfeledkeznnek is, n nem feledkezem meg rlad!





zsais 55,6
Keresstek az Urat, amg megtallhat! Hvjtok segtsgl, amg kzel van!





Dniel 6,27
az l Isten, aki megmarad mindrkk. Az kirlysga megdnthetetlen, uralkodsa vgtelen.




Mikes 6,8 Ember, megmondta neked, hogy mi a j, s hogy mit kvn tled az r! Csak azt, hogy lj trvny szerint, trekedj szeretetre, s lgy alzatos Isteneddel szemben.




Mt 9,2
"Bzzl, fiam, megbocsttattak bneid."






Mt 11,30
Mert az n igm boldogt, s az n terhem knny."




Mrk 5,36
"Ne flj, csak higgy!"







Lukcs 17,21
Mert az Isten orszga kzttetek van!





Lukcs 18,27
Ami lehetetlen az embereknek, az Istennek lehetsges.





Lukcs 21,19
llhatatossgotokkal nyeritek meg majd a lelketeket.





Lap tetejre

 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints