Margocska honlapja
Margocska honlapja
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Kedvenc linkjeim
 
Bztat Igk


Jnos 14,18
Jzus mondja: „Nem hagylak titeket rvn, eljvk hozztok.”





Jnos 15,5
Jzus mondja:”… nlklem semmit sem tudtok cselekedni.”





Jnos 16,32
Jzus mondja: „….de n mgsem vagyok egyedl, mert az Atya velem van.”





Apostolok Csel. 5,29
"Istennek kell inkbb engedelmeskednnk, mint az embereknek.





Apostolok Csel.16,31
"Higgy az r Jzusban, s dvzlsz mind te, mind a te hzad npe!"





Rma 14,8
Mert ha lnk, az rnak lnk, ha meghalunk, az rnak halunk meg. Teht akr lnk, akr meghalunk, az ri vagyunk.



1 Korintus 3,16
Nem tudjtok, hogy ti Isten temploma vagytok, s az Isten Lelke bennetek lakik?




Efezus 6,7
Jakarattal szolgljatok, mint az rnak, s nem mint embereknek;





Efezus 2,18
Mert ltala van szabad utunk mindkettnknek egy Llekben az Atyhoz.





Filippi 1,21
Mert nekem az let Krisztus, s a meghals nyeresg!






Filippi 4,4
rljetek az rban mindenkor! Ismt mondom: rljetek.





1 Tesszalonika 5,21
Mindent vizsgljatok meg: a jt tartstok meg.





Titus 2,11
Mert megjelent az Isten dvzt kegyelme minden embernek.




Zsidk 12,6
Mert akit szeret az r, azt megfenyti, s megostoroz mindenkit, akit fiv fogad.





1 Jnos 1,9
Ha megvalljuk bneinket, h s igaz : megbocstja bneinket, s megtisztt minket minden gonoszsgtl.





1 Jnos 2,17
A vilg pedig elmlik, s annak kvnsga is; de aki Isten akaratt cselekszi, megmarad rkk.

Lap tetejre

 
zenet minden napra
Tartalom
 
Kutya-macsks
Kutya-macsks : Macskafajtk

Macskafajtk

  2006.03.21. 10:27

A perzsa macska...





ALLATOK.INFO - rkbe fogadhat menhelyi kutyk s cick
Keress a gazdira vr menhelyi llatok kzt
llatfaj:
Felhasznli felttelek leendo gazdiknak
Belps menhelyeknek
Felhasznl: 
Jelsz: 
Bekapcsoldsi felttelek menhelyeknek



Ismerd meg a jvot a szemlyre szl sorsknyvvel!










 

Macskacic varicik

2005.05.20. 09:50

A perzsamacska az egsz vilgon a legkedveltebb. Fejnek gmblysge az ers pofkbl, a gmbly llbl, a rvid orrbl, a kicsi, egymstl tvol ll, fell lekerektett flekbl addik. Viszonylag nagy, kerek szemei tvol lnek egymstl. Teste tmzsi, rvid, vgtagjai ersek, ds szrzet farka szintn rvid. A perzsk valamennyi sznvltozata termszetes, gynevezett angra tpusbl szrmazik, amelyet a rvid szr macskk hossz szr mutcijbl tenysztettek ki. Br a perzsa s az angra tpus szre egyarnt hossz, mgis van klnbsg kztk. A perzsnak lnyegesen hosszabb (15 cm is lehet) s finomabb a szrzete.

Fekete perzsa: Egyes fekete perzsaklykk szrszne egszen 7-8 hnapos korukig rozsdaszn vagy szrke.

A teltett fekete szn csak 12-18 hnapos korban, a msodik szrvlts utn alakul ki. Nvendkkorban fehr szrszlak is elfordulhatnak, azonban mindkt jelensg eltnik a nvekeds sorn. Nemkvnatos tulajdonsg a stt narancssrga szemek zldes elsznezdse.

Fehr perzsa: A perzsamacskk eredeti szne fehr. A szemszn alapjn tbb alcsoportra oszthatk: a narancs szemszn fehr, a kk szem fehr, a felems szemszn fehr. Ez utbbinl az egyik szem kk, a msik narancssrga. A kk szem fehr perzsa az sibb tpus. A sttkk szem gyakori velejrja a sketsg. A perzsamacska tenysztsekor alapvet cl a hfehr szrszn. A teljesen fehr klykk tbbsgnek a kt fle kztt s a homlokn klnbz alak s nagysg stt vagy fekete foltok tallhatk, ezek a nvekeds folyamn teljesen eltnnek.

Kk perzsa: A fekete mellett a kk a leggyakoribb s legrgibb sznvltozat. A kk szn perzst mr 1898 ta elismerik, nll vltozatknt tartjk szmon. A kk vagy a szrkskk minden tnusa megengedett, a legrtkesebb mgis az igazi kk rnyalat. A bunda sznre vonatkozan alapvet kvetelmny, hogy a szrzet azonos tnus legyen. A sttebb rnyalat csak az orr hegyn engedhet meg, a tigriscskozottsg slyos hibnak minsl.

Vrs perzsa: Az 1880-as vek krl a vrs perzsamacskt nll vltozatknt ismertk el. A teltett vrs szn macskk tenysztst ltalban mellzik, szerencss a tenyszt, ha teltett vrs szn macskjn nem lthat cskozottsg s a sznintenzits a test egsz felletn azonos. A cskos rajzolat leggyakrabban a pofn, a vgtagokon s a farkon figyelhet meg. A vrs kandr rendszerint igen jl fejlett, a perzsatenysztk nem szvesen hasznljk tenysztsre, a kisebb termeteket jobban kedvelik. A vrs perzsa sznhibja az egyszn farok fehr sznezdse.

Krmszn perzsa: Ez a sznvltozat nagyon kedvelt. A leginkbb kvnatos sznek a pasztellkrm, a bzs rnyalat, a cserszn s az elefntcsontszn. Legfontosabb kvetelmny a stt csktl mentes egyntet sznezds. A krmszn szrzet genetikailag a vrs sznbl egy sznhalvnyt gn bekapcsoldsval vezethet le. A sttnarancstl a rzsznig vltoz nagy, kerek szemek klnsen feltnek a krmszn szrzetben, gy ezek a varinsok igen tetszetsek. A krmszn macskkrl azt lltjk, hogy flnk termszetek.

Fekete-fstszn perzsa: A legmutatsabb sznvarinshoz tartoznak. A valdi fstszn perzsknl a sznes fejet ds, ezsts csillogs, ltvnyos gallr vezi. A tpusra jellemz az ezstsen fak, gyapjas aljszrzet. A fstszn perzsa szeme nagy s kerek, s a rzszntl a stt narancsig vltozik. Jelenleg nyolc sznvltozata ismert, legelterjedtebb a fekete-fstszn perzsa, ritka a teknctarka-fstszn, a csokold-teknctarka-fstszn, a kk-krm-fstszn s a lila-teknctarka-fstszn. Valamennyi fstszn perzsa meglehetsen fggetlen az embertl. Kedvelik az ember trsasgt, de csak egy kivlasztott szemlyt tartanak rdemesnek bizalmukra, s ahhoz ragaszkodnak. A fstszn perzsa fedszrzetnek fels ktharmada pigmentlt, ezt kln gn okozza.

Kk-fstszn perzsa: A kk szn s a fekete-fstszn perzsk keresztezsbl nha egy-egy kk-fstszn perzsa is szrmazik. A klykk szne szletskor egyltaln nem jellemz, tbbnyire teljesen feketk, kkek vagy ms sznek. Tipikus ismertetjel a pofn, a szem krl s az orr alatt tallhat gynevezett ezst szakll, ez azonban csak a szlets utn nhny napig figyelhet meg, ksbb eltnik. Az ezst szrszlak csak 2-3 hetes kor utn jelennek meg. Ezutn is csak elgg szablytalanul nvekednek, s a 6-8 hetes kismacskk emiatt szinte foltosak. A nvendkek szne csak flves korukban vlik jellemzv.

Vrs-gyngyhzszn kmea perzsa: A kmet korbban vrs-csincsillnak is neveztk, mivel nagyon hasonltanak egymsra. A kmea alapsznnek jellege genetikai szempontbl alapveten klnbzik a csincsilla perzstl. Szemszne csak a sttnarancstl a rzvrs sznig vltozhat. A kmea f ismertetjelei a pofn, a vgtagokon, a hton s a farok fels rszn tallhat spriccelt szrszlak (spriccelt: szrvgi pigmentltsg). Az aljszrzetben, tovbb az llon, a flpamacsokon, a nyaki gallron, a mellkason, a hason s a farok als felletn a szrszlak teljesen fehrek.

Vrs rnykolt kmea perzsa: Az alapszn s a spricceltsg jellege szerint a jelenlegi fajtalersok sszesen 12 kmeavarinst klnbztetnek meg. A kmenl a sznintenzits alapjn kt f csoport klnthet el: a gyngyhzszn kmea (a szrzet 1/8 rsze spriccelt), s az rnykolt kmea (a szrzet 1/3-a spriccelt). Az eurpai stantard a vrs, a krmszn, a teknctarka s a kk-teknctarka varinsokat fogadja el. A cirmos rajzolat legfeljebb - alig lthat nyomokban - az arcon s a vgtagokon fordulhat el. A leggyakoribb a vrs s a krmszn kmea, mindkettnek rzsasznek a talpprni. Az egyb szn kmea ritka jelensg. Ha a spricceltsg a szrszl hossznak felnl nagyobb szakaszra terjed ki, akkor vrs-fstszn vagy krm-fstszn vltozatokrl beszlnk. A fstszn perzsa szrzete a szrhossz feltl egszen 2/3-ig lehet spriccelt. A kmea klykket rviddel a szletsk utn nem lehet a tiszta fehr llatoktl megklnbztetni. Csak a msodik hten kezdenek sznezdni.

Fekete-ezst cirmos perzsa: Egyike a legrgebben ismert perzsasznvltozatoknak. A szp fejtpus, tkletes benfafekete, cirmos rajzolat s jellemz szemszn perzsa-macska kitenysztse nem knny feladat. A tenysztsben csak nagyon korltozott mrtkben keresztezik a fekete-ezst cskos macskt az egyb perzsavltozatokkal. Kvnatos a zld szemszn. Hasonlan a csincsillamacskkhoz a szem krli szrzet fekete, az orrtkr tglapiros, szintn fekete szegllyel.

Fekete cirmos perzsa: Minden cirmos varins kzs tulajdonsga, hogy az egyes szrszlakon gynevezett zonlis pigmentltsg alakul ki. A gn jelenlte a pigment szintenknt vltakoz arny lerakdst okozza a szrszlakban gy azokon jellemz pigmentgyrk (gyrzttsg) lthat. Ez a cirmos mintzat adja sajtos s jellemz klsejket. A fekete cskos alapszn aranybarna tnus, kis vrsesbarnval, ezen lt-hat a fekete mintzat. Az letkor elrehaladtval a szrzet sttedik. A szemek rz-vagy stt narancssznek, a szemhj feketvel szeglyezett. A gyrztt szr cirmos perzsavltozatok kzl elismert sznek mg a kk, a csokold-, a lila, a vrs s krmszn cskos. Minden cirmosvarins klyke egyszn amikor megszletik, mindssze a vgtagokon s a has oldaln van nmi cskozottsg. A cirmos rajzolat csak 4-6 hnapos korban alakul ki teljesen. Minl sttebb a kismacska kzvetlen szlets utni szne, annl jobb lesz a felnttkori mintzata.

Kk cirmos perzsa: Az egyik legvonzbb s legelragadbb cirmos varins a kk cskos perzsamacska. A bundja alapszne s rajzolata kztti ellentt igen ltvnyos. A szrzet alapsznt elefntcsont-tnus halvnykk szrszlak adjk, amelyen a rajzolat sttkk. A kk cskos csak mrvnyozott (pillangrajzolat) vltozatban ismert. A kk cirmos szeme a stt narancsszntl a rzsznig vltozik, a szemhjakat sttkk keretek szeglyezik. A stt rzsaszn orrtkr szeglye szintn sttkk, a talpprnk szrkskkek. Ez a sznvltozat csak nemrgiben jelent meg a tenyszetekben. A kk cirmos perzsa pofjn a kls szemzugtl kiindulva 2-3 spirlis vonal hzdik, a homlokon nhny fggleges, M betre emlkeztet csk tallhat. A szemek kztt tbb - az orrig lehzd - vonal tallhat, amelyek a fejen t a htig nylnak. A ht kzepn hrom prhuzamos szalag tallhat, amelyekbl egy tovbbi keskenyebb, lefel fut szalag is kiindul. Ha az ezek kztti tvolsg szalagnyi, akkor a cirmosmintzatot tigriscskozottsgnak nevezik. Ha a cskozottsg a vllakon kr alak, a test oldaln pedig ovlis mintj, s az gy kialakul rajzolat kitertve a pillang szrnyaira emlkeztet, akkor mrvnyozottsgrl (pillangmintzatrl) beszlnk. A kk cirmos mells s hts lbai teljes hosszukban keresztirnyban cskosak, a farok szablyosan cskos, a vge stt.

Vrs cirmos perzsa: Ma a leggyakrabban tenysztett vltozat. Cirmosrajzolata az ersen sttvrstl a mahagnisznig vltozik, vilgospiros alapon. Megtlsekor dnt tnyez a kt szn harmnija, a kett kztti kontraszt. Lnyegben teljesen mindegy, hogy tigriscskozottak vagy mrvnyozottak. A vrshz hasonlan a vrs cirmos perzsnl is zavaran hat mindenfle fehr folt az llon, a mellkason s a farokvgen. Ezek a killtsokon pontvesztesget jelentenek.

Csincsilla perzsa: F ismertetjele a fedszrszlak utols nyolcadban mutatkoz spricceltsg, amelyek csak egyes helyeken, gy a hton, a test oldaln, a fejen, a fleken s a fark fels rszn jelennek meg.

A leggyakoribb fekete-ezst csincsillavltozatnl a szemek a fekettl a feketsbarnig szeglyezettek. A tbbi sznvltozatnl a mindenkori alapsznnel sszhangban a szem krnyke kk, barna vagy levendulaszn. A tglapiros orrtkr krnyezete a szemek krli szrzet sznhez hasonl, ugyanilyen tnusak a talpprnk is.

rnykolt ezst perzsa: Az llat mellkasnak, hasnak s farknak als fellete spricceltsgtl mentes, teljesen hfehr. A csincsillavltozat ezstsen fehr macska benyomst kelti, az rnykolt ezst perzsa emellett jeges, fmes csillogst is mutat. A szemek zldek vagy trkizkkek. Az rnykolt ezst macsknl ngy sznvltozatot klnbztetnk meg: fekete, kk, csokold- s lila sznt. Az alapsznekkel sszhangban van a szem, a tglapiros orrtkr keretnek s a talpprnknak a szne. Valamennyi csincsilla s rnykolt ezst varins klyke felnttkori sznnl sokkal sttebb tnussal jn vilgra. Szrzetk jval rvidebb, mint a tbbi perzsaklyk. Az els spriccelt szrszlak csak 4-6 httel a szletsk utn jelennek meg. A szemszn legkorbban 6 hnapos korban alakulhat ki, de ltalban csak a msodik vben nyeri el vgleges sznt. A csincsilla perzsk bre nagyon finom, ezrt a szrzet polsnl vatosnak kell lennnk.

Fekete-fehr perzsa: A ktszn (bikolr) perzsk korbban nagyon elterjedtek voltak, ma mr kevs van bellk. Mindssze azt kvetelik meg a bikolr perzsktl, hogy a kt eltr szn (azaz a fehr s valami ms megengedett szn) meghatrozott arnyban jelentkezzen, emellett egysgesnek, mindenfle rajzolattl vagy cskozottsgtl mentesnek kell lennie. Megkvetelik tovbb, hogy a kt szn jl krlhatrolt s harmonikusan elosztott terleteket kpezzen. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy mindkt sznnek meg kell jelennie az arcon (itt kvnatos az gynevezett lngnyelv is), mind a ngy vgtagon s adott esetben a farkon is. Lngnyelvnek nevezik azt a mintt, amikor az arcon fehr cskocska vagy hromszg alak folt tallhat.

Kk-fehr perzsa: A bikolr perzsk egyik sznvarinsa, amely genetikailag a fekete-fehrbl vezethet le. A kk-fehr sznkombinci nagyon kedvelt. A bikolr perzsk szemsznre vonatkoz kvetelmnyek nagyon szigorak; stt narancs- vagy rzsznek lehetnek. Talpprni s orrtkrk, a fehr sznekhez hasonlan, rzsasznek lehetnek. Jelenleg a fajtaszabvny a ktszn perzsa hat klnbz sznvltozatt engedlyezi. Ezek a fekete-fehr, a kk-fehr, a vrs-fehr, a krm-fehr, a csokold-fehr s a lila-fehr varinsok. Genetikai szempontbl ezek igen rtkes llatok, mivel utdaik, megfelel prosts esetn, tkletes bikolr sznkombincijak.

Vrs-fehr perzsa: Kt tovbbi bikolr perzsa vltozat is nagyon elterjedt: ezek a vrs-fehr s a krm-fehr perzsamacskk. Mindkt sznvltozaton gyakran lthat a sznes szrterletek jelents cskozottsga vagy rnykoltsga, ami nagymrtkben cskkenti az llatok tenyszrtkt. A szabvny a sttnarancstl a rzsznig vltoz szemsznt r el. Elssorban a vrs s krmszn perzsk tenysztse sorn jelennek meg a klnfle rvid orr egyedek. Ezek orrtve s maga az orr is rendkvl lapos, s szinte a szemek magassgban tallhat. A kidomborod homlokon kitapinthat pp tallhat. Ugyanilyen mrtkben domborodnak el a pofacsontok is, gy az orr oldalnzetbl alig lthat. Anatmiai szempontbl az ilyen fejtpusnl a csontozat torzulsrl beszlnk. Az orr jelents lervidlse miatt az orr s az llcsont hinyos fejlettsg. Az llatok rendszerint ersen knnyeznek, mivel a szembl az orrnylsukba vezet knnycsatornjuk a torzuls kvetkeztben elzrdik. Gyakran megfigyelhet a csukaszjsg vagy csukafogazat, ami azt jelenti, hogy a szablyosan kifejldtt llka-pocs a lervidlt llcsont el nylik.

Teknctarka perzsa: Az 1900-ban rendezett killtson bukkantak fel elszr. Azta igen nagy npszersgnek rvendenek, szmuk jelents. A teknctarka szn genetikai okokbl csak a nstnyeken fordul el, s azok prostsra gy mindenkor ms szn hmet kell hasznlni. A teknctarka macskknl a fekete s a vrs klnbz rnyalatai az elrsos sznek. A fekete s a vrs szn foltoknak a testfelleten egyenletesen elosztva, arnyosan, egymstl jl elhatroltan kell megjelennik. Kvnatos s ugyanakkor rendkvl tetszets is, ha az arc egyik fele stt, a msik fele vilgosabb, s ugyanakkor a stt rszen vagy a homlokon vrs vagy krmszn lngnyelv tallhat. A fehr sznt, a kifejezett tigriscskozottsgot vagy a cirmos szrszlak jelenltt a brk pontlevonssal bntetik. A klykk szne csak 4-6 hnapos korban vagy mg ksbb, lnyegben a szrvltskor tisztul ki, ilyenkor megszaporodnak a vrs szr-szlak is. Egy tovbbi gn hatsra a kk sznvltozat is ltrejhet.

Teknctarka-fehr perzsa: Ha fekete, kk, vrs, krm-teknctarka, kk-krmszn perzsanstnyeket bikolr hmekkel prostunk, akkor egyes esetekben nagyon rdekes szn, a fehrrel kombinlt teknctarka is megjelenhet. Olyan teknctarka macskrl van sz, amelyiken pluszknt fehr foltok is tallhatk, a macsknak gy kell kinznie, mintha beleesett volna a tejesednybe. Az Egyeslt llamokban 1956-tl ismerik el a vltozatot. A fehr foltok jelenlte a hton, a hason, a vgtagokon, a mellkason s lngnyelv formjban a pofn is kvnatos. E sznvarins is csak nstnyeken jelenhet meg.

Kk-teknctarka-fehr perzsa: Igen keresettek a macskabartok kztt. A nagy kereslet ellenre ilyen macska csak ritkn szletik. Ehhez ugyanis az egyszn nstnyt kt-szn kandrral, vagy ellenkezleg, ktszn, teknctarka-fehr vagy trikolr nstnyt egyszn kandrral kell proztatni. A hrom szn eloszlst illeten a kk-teknctarka-fehr macsknl a szabvny azt rja el, hogy mindhrom sznnek terletileg arnyosan elosztva, zrt foltokban kell megjelennie. A hromszn vltozatnl az orrtkr s a talpprnk szrkskkek vagy rzsasznek, rajtuk nha szrkskk pettyezettsg lthat.

Kk-krmszn perzsa: A teknctarka perzskbl egy tovbbi varins a kk-krmszn perzsa szrmaztathat. Az eredetileg fekete szn a megfelel gn hatsra kkre, a vrs pedig krmsznre vltozott. Mindkt szn esetben a kisebb foltok is elfogadhatk, de a sznek azonos mrtk keveredse, az gynevezett melrozottsg mg mindig nagyra rtkelt tulajdonsg. A kk-krmszn perzsk 1920 ta ismertek Eurpban. nll sznvltozatknt 1930-ban szabvnyostottk. Napjainkban az egyik legkedveltebb sznvltozatok kz tartozik. Ebben a sznkombinciban sem ltezik hmivar egyed. A kk-krmszn kismacskk szletskkor csaknem teljesen kk sznek. Krmszn szrszlaik nvekedsk sorn fokozatosan megszaporodnak, kialakul a kvnt melrozottsg.

Fkajegy perzsa: Az akromelnis jegy az arcon, a fleken, a vgtagokon, a mancsokon s a farkon jelentkez erteljesebb pigmentltsg. Ez a sttebb tnus az llatnak sajtos, dmoni klst klcsnz, ezltal egyes ragadozmacska-fajokhoz vlik hasonlv. Az akromelnis jegyek klnbz sznek lehetnek. A legkontrasztosabb vltozat kzlk a sttbarna jegy perzsa, ahol a szr bzs alapszne s az emltett testrszek stt- vagy vrsesbarna akromelnis elsznezdse ersen eltr egymstl. A jegyek sttbarna sznt gyakran hasonltjk a fkaprm sznhez, innen ered az elnevezs is. Ennl a vltozatnl az orrtkr s a talpprnk szne a jegyek sttbarna tnusval egyezik meg. Gyakran elfordul, hogy a bzs alapszn erteljesen megsttedik. Ha ez mr fiatal llatokon szlelhet, akkor jelents hibrl van sz, ezek a kismacskk idsebb korukban tl sttek lesznek, ez a brlatkor pontlevonst eredmnyez.

Kk jegy perzsa: Testfelptse ugyanolyan, mint a tbbi perzs, rvid s zmk. Gyakoriak azonban az olyan llatok, amelyeknl a nylnksg nagymrtk. A kk jegyek harmonikusan egsztik ki a szrzet jeges kktl lilba jtsz alapsznt. A sznvltozat orrtkre s talpprni a szrzet s a jegyek sznvel sszhangban palakkek. Szemei ltalban szp kk tnusak, sszhangban a prm sznvel.

Csokold jegy perzsa (colourpoint): A kk szemszn s a rvid orr csak ritkn jelenik meg egyttesen, holott ppen ez a kt tulajdonsg klnsen jellemz s megkvnt. A csokoldszn colourpoint alapszne elefntcsontszn, ezen lthatk a csokoldszn jegyek. Az orrtkr tejcsokold-, a talpprnk pedig fahj- vagy csokoldsznek. A lila jegy perzsa szrnek alapszne magnliafehr, orrtkre s talpprni levendula-rzsasznek.

Vrs jegy perzsa: Az egyik legtetszetsebb vltozat, csak a hetvenes vek kzeptl lthat gyakrabban. A sznvltozaton cskozottsg lthat. Ilyen cirmos mintzat tbbnyire a homlokon s a mells lbakon figyelhet meg. Ez azzal magyarzhat, hogy a vrs szn rkldsrt felels gn gyakran sszekapcsoldik a cskozottsgrt felels gnnel. Teljesen svmentes vrs szn macska csak ritkn lthat. A colourpoint perzsk leggyakoribb hibja, hogy a szrzet alapszne s az akromelnis jegyek kztt gyenge a kontraszt.

Krmszn perzsa: A vrs jegy perzstl csak az akromelnis terletek szntnusban klnbznek, orrtkre s talpprni ugyanolyan sznek. A vrs vltozat macska akromelnis jegyei meleg narancssznek, a krmsznnl pedig pasztellkrmsznek. A szrzet alapszne a vrsnl magnliafehr krmszn rnyalattal, a krmnl teljesen krmfehr. A colourpoint kismacskk valamennyi vltozata sznes jegyek nlkl jn a vilgra, mindssze leend sznnek rnyalatt figyelhetjk meg. A jegyek sttebb sznezdse legkorbban hathetes letkorban jelenik meg. A colourpoint kismacskt ltalban a flek kztt elll szrszlakrl lehet felismerni.

Teknctarka jegy perzsa: Az alapszntnus szerint ngy vltozat klnthet el: fka-, kk, csokoldszn s lila-teknctarka. Legfontosabb felttel, hogy a vrs s a krmszn foltok jl lthatan elklnljenek. Az orrtkr s a talpprnk a fkaszn-teknctarka colourpointnl barna, rzsaszn vagy rzsaszn barna pettyezettsggel. A kk-teknctarknl viszont szrkskkek rzsaszn pettyezettsggel. A csokoldszn teknctarka colourpoint perzsk orrtkre s talpprni csokold- vagy rzsasznek, vagy a kett kombincija. A lila-teknctarknl a levendula- s a rzsaszn, illetve a levendula pettyezettsg rzsaszn a jellemz az emltett testfelletekre. Tapasztalt macskatartk szerint ezek az llatok lnkek, de nyugodtabb termszetek, mint a szimiak. Magabiztosak, hatrozottak, de ersen ktdnek az emberhez s krnyezethez, legtbbszr kicsit knyesek. Egy-egy alomban a tbbi perzsavltozathoz hasonlan 3-4 klyk tallhat, amelyet az anyamacska gondosan riz. A nvendkek az egyb perzskhoz kpest valamivel korbban, nyolc hnapos koruk krl vlnak ivarrett.

Cirmos jegy perzsa: Az alapszn valamint a pofn, a fleken, a vgtagokon, a mancsokon, farkon lv akromelnis jegyek sznei alapjn a colourpointnak sszesen hsz vltozata ismert. A cirmos jegy perzsa alapszne teljesen azonos a tbbi vltozatval, csak cirmos jegyekkel gazdagtott. A szrzet alapsznnek a lehet legvilgosabbnak kell lennie, az akromelnis jegyek cskozottsgnak hangslyozottan s jl kiveheten kell ltszani, klnsen a szemek, az orr s a pofa tjkn. Stt foltnak kell ltszani az llon s a szemek fltt, ahol a tapintszrk nvekednek. A farkon a sznezdsnek megfelel gyrk tallhatk, a farokvg tnusa a gyrk sznvel meg-egyez. A vgtagok ells fellete is cskozott, amely fleg a mells lbakon kifejezett. A colourpoint perzsra jellemz sttkk szem ennl a vltozatnl is magtl rtetd.

Flhossz szr cick
A birma mellett a flhossz szrekhez tartozik mg a norvg erdei, a trk-, balinz-, a maine coon s a szomli macska is. Jellemzjk a kzphossz vagy hossz szrzet s a hinyz aljszrzet. Emiatt szrtakarjuk kevsb tmtt.

Fkajegy birma: Els ltsra gy tnhet, hogy a birma nemigen klnbzik a hossz szr colourpoint perzstl. A pofn, a fleken, a vgtagokon, a farkon lv akromelnis jegyek s a gallron, a farkon tallhat hosszabb szrzet is erre a fajtra emlkeztet. Szrzete rvidebb, mint a colourpoint perzs. Teste a perzsnl nyjtottabb, vgtagjai viszonylag rvidek s tmzsik.

A birma farka hossz, s a mkus farkhoz hasonlan tbbnyire flfel ll. Pofarszk nagy, kifejezetten nyjtott. Kerek, mgis viszonylag kis szemk teljesen sttkk vagy zafrszn. A birmnl els ltsra feltnik a lbvgeken lv gynevezett zokni, amelyek a hts vgtagokon valamivel hosszabbak. A zokni szne s formja nagy szerepet jtszik az elbrlsnl. A birma vltozatai azonosak a colourpoint perzsa s a szimi szneivel. A leggyakoribb a sttbarna szn. A gyapjas aljszrzet hinyzik, emiatt szrtakarjuk kevsb tmtt. A hetvenes vek vgn a flhossz szrek csoportjt elklntettk. A killtsokon ma mr a legszebb hossz s legszebb flhossz szr nstnyt s kandrt is megvlasztjk. Jelleme alapjn a birma nagyon bartsgos, az ember hvsra rendszerint kellemes, lgy hangon vlaszol, csak a tzels ideje alatt vlik zajosabb. A fajta ismeri szerint a birmt nem ajnlatos kisgyerekes csaldban tartani, mivel nehezen viseli a kisgyermeki termszetet. Elfordul, hogy a gyermek viselkedsre agresszvan reagl. Tpllst illeten meglehetsen vlogats, rossz ev. Nagyon szereti a meleget, legjobban a 22-24 C-on rzi magt. Szne nagymrtkben fgg a krnyezet hmrsklettl s pratartalmtl. Tartsan hvs, prs helyen tartva alapsznk s jegyeik megsttednek. A birma felnevelse elg nehz, ha ms fajtt kevernk bele, akkor eltnik a fehr zokni. A birmaklykk, amikor megszletnek, teljesen vilgos sznek akromelnis jegyek nlkl, a negyedik ht krl kezdenek el sznezdni, elszr az orron s a fleken, majd a farkon s a vgtagokon is.

Kk jegy birma: Szne klnsen fgg a klmtl, a tpllstl. Friss, fehrjeds tpllkkal kell etetni. Ne adjunk neki szraz tpot. A szrzet alapszne 1-2 ves koruk krl aranytnus bzs. Bundja knnyen polhat, egyszer keflssel tarthatjuk rendben.

Lila jegy birma: Az orrtkr s a talpprnk szne levendula-rzsaszn.

Barna birma: A fajta sajtossga, hogy rvid szre egyszn. nll fajtaknt 1936-ban ismertk el. Bundja fkaszn, orrtkre s talpprni barnk. Hiba, ha a barna sznhez fekete keveredik. A klykk szrzete sokkal vilgosabb, pofjukon elfordulhat maszk, lehet gyenge cskozottsg vagy kiegyenltetlen sznezds. Mindennek 15 hnapos korra teljesen el kell tnnie.

Kk birma: Tbbves prblkozs eredmnyeknt szletett meg ez a fajta. Ezstszrke tnus, kkesszrke bundja van, de sznk jval vilgosabb, mint az orosz kk vagy a brit rvid szr. A klykk is vilgos tnusak, ltalban maszkjuk van, a htukon cirmosrajzolat figyelhet meg, ennek felnttkorra el kell tnnie. Az ezstszn elssorban a fln, a pofn s a mancsokon figyelhet meg.

Csokoldszn birma: a FIFe szabvny jelenleg tz vltozatot ismer. A csokoldszn burmt champagne-nak is nevezik, szre, orrtkre s talpprni tejcsokold-sznek. A fejen lv szrk sttebbek, a talpprnk fahjsznek. A klykk majdnem fehren szletnek, a sznezds elsi jelei az orr krl s a mancsokon fedezhetek fel elszr, ezrt csak 6-8 hetes korban ltszik a csokoldszn.

Lila birma: Feje lekerektett, lla erteljes, pofi teltek, a beesett arc slyos hibnak szmt. Fle kzepes nagysg, enyhn lekerektett, egymstl tvol ll s kiss elrehajlik. A hmek feje erteljesebb, pofja teltebb. A rvid orr tvnl egy mlyeds van, ami nem lehet tl mly. A szeme tvol l egymstl, szne srga vagy aranysrga, esetleg borostynszn. Az alig szrevehet zldes rnyalatot mg elnzik, de a kk szem kizr tnyez a versenyeken. Szre galambszrke szn, rzsaszn rnyalattal. A kicsik majdnem fehren jnnek vilgra.

Vrs birma: Felnttkorban melegnarancsszn, jl lthat cskozottsg figyelhet meg rajta. Az orrtkrn vagy a talpprnkon tallhat pigmentfoltok miatt pontlevons jr a killtsokon. A klykk vgleges sznket csak 6-8 httel szletsk utn nyerik el.

Krmszn birma: A burma teste kzepes hosszsg, izomzata ers, nyaka vkony, hossz mellkasa erteljes, htvonala egyenes, vgtagjai viszonylag trkenyek, kecsesek. A hts vgtagok hosszabbak az elsknl, mancsai ovlis alakak. Egyenes farka kzepes hosszsg, vge fel elkeskenyedik, cscsa lekerektett. gy a burma egzotikus benyomst kelt.

Bundja pasztell krmszn, orrtkre s talpprni rzsasznek, az orrtkrn nem jelenhetnek meg pigmentfoltok, s a cica nem viselhet akromelnis jegyeket. Az alom 5-7 klykbl ll, a kicsik vilgos sznek.

Fkaszn teknctarka birma: Ez a sznvltozat is elfogadott s ismert. A barna alapsznen tbb kisebb krmszn folt tallhat, ezek arnyosan oszlanak el a szrzetben, meg kell jelennik a vgtagokon s a farkon is. A kk-teknctarknl vilgoskk alapon krmszn foltok, a csokoldszn teknctarknl lila alapon vilgos krmszn foltok figyelhetk meg. Az orrtkr s a talpprnk szne megegyezik a mindenkori sznvarinssal. A teknctarka vltozatnl csak nivar egyedek lteznek ugyangy, ahogy a tbbi teknctarknl, ezeket a FIFe szabvny mr 1983 ta elismeri.

Lila-teknctarka birma: Szrzett lila alapon krmszn foltok alkotjk. Szre rvid, tmr, testhez simul, brsonyos tapints s fny. A szrszlak vgig egyenletesen sznezettek, a test als rszn s a mellkason a szr vilgosabb rnyalat, viszont az arcon s a fln ersebb a pigmentltsg. Ha a hton fordul el brmilyen rnykoltsg, az slyos hibnak minsl, ugyangy hiba a fehr foltok kialakulsa is. A beltenyszts miatt klnbz rendellenessgek, degenercik jhetnek ltre, ezek kzl az egyik a fogazaton megfigyelhet elvltozs. Az egszsges macska fels s als metszfogai harapsnl rintkeznek egymssal, cscsaik fgglegesen egymsra fekszenek. Ezzel szemben a beltenysztett pldnyoknl a fels fogsor elrenylhat, ezt nevezi a szakirodalom pontyszjsgnak, ha viszont az als fogsor nylik a fels fl, akkor csukaszjsgrl beszlnk. Ersebb csukaszjsgnl a nyelv is tartsan kilghat, ami slyos eszttikai hibnak minsl, s a brlatkor kizrjk az ilyen llatot a versenybl.

Kk-teknctarka birma: Rgta ismert s nagyon kedvelt vltozat. Intelligencija magas, jl alkalmazkodik, de igazbl ltalban csak egy emberhez ragaszkodik. Kedveli ms llatfajok jelenltt is, hossz let, gyakran megli a 16-19 vet, s mg ebben a korban is hihetetlenl jtkos marad. Halkan nyvog, egyedl a tzels idszakban hangosabb egy picit. Ha van karomkoptatja, akkor a fggnyket s btorokat is bkn hagyja. Szrnek polsa igen egyszer, csak keflst ignyel. A szem tisztn tartsval mr tbb gond van, ugyanis a knnyet - mivel a vilgos szrn csnya nyomot hagy - naponta vizes vattval le kell trlni.

Ragdoll: Fehr birmakandrral prostottak perzsamacskt, gy alakult ki a ragdoll. A klykk trkenyek, rzkenyek, s lltlag nincs fjdalom- s flelemrzetk. Csak 3-4 ves korra fejldik ki teljesen, vente csak egyszer tzel. Testhmrskletk magasabb a tbbi macskafajtnl, gy ellenllbb a fertzsekkel, a betegsgekkel szemben. Teste nylnk, feje ers, vgtagjai rvidek, szeme kk, farka kzphossz. Gyapjas aljszrzete van, szre hossz, jl fejlett. Pofjn akromelnis jegyek vannak, amely nem egysges. Mancsain fehr zokni van. A ragdollnak ngy sznvltozata ismert, ezek a fka-, a kk, a csokold- s a lila sznek.

Vadszn szomli: Az Egyeslt llamokban 1979-ben szabvnyostottk, Eurpban pedig 1982-ben. Ha nem tekintjk a hossz szrt, akkor a szomli ugyangy nz ki, mint az abesszin. Selymes, gazdagon cskozott bundja van. Szemei vagy stt borostynsznek, vagy zldek. Leggyakoribb a vadszn szomli, alapszne a narancsosbarna fekete cskokkal. Orrtkre fekete keretben tglavrs, talpprni feketk vagy barnk. A szomli lnk, kedves, alkalmazkod, jtkos, hangja finom s lgy. Nem szereti a kis helyisgeket.

Vrsessrga szomli: A szrzet alapszne rzvrs, ezen csokoldszn cskok vannak. Az orrtkr vrs, a talpprnk rzsasznek. A szomli macska ltalban 3-4 klykt szl, a kiscick egsz testkn szrktl a feketig terjed rnykoltsggal szletnek. Homlokukon, nyakukon s htukon a szrzet krlbell egy hnapos korukig hullmos, a 15. ht krl kezd vilgosodni, a vgleges szrszn ktves korra alakul ki. Szrzete nem ignyel klnsebb gondoskodst, jl fslhet. Azrt, hogy megmaradjon a cskozottsg, j hats, ha csipetnyi rlt, des pirospaprikt tesznk az telbe.

Balinz: Testfelptse megegyezik a szimi testfelptsvel, csak a szre hosszabb. Elkeskenyed farka s vgtagjai hosszak. Fejn nagy flek lnek, ezek k alakv teszik a fejet, az orra hossz, egyenes vagy enyhn domborod. Mandulaformj kk szemei ferde vgsak. A szr minsge vltoz, lehet nagyon finom, brsonyos is s lehet tollszer is. Knnyen polhat, mert hinyzik az aljszrzete. Sznei a szimival megegyezk. sszesen 18 klnbz sznvltozat ismert.

Maine coon: A fajta szak-Amerikbl szrmazik. Amerikban mr tbb mint 200 ve ismert, npszer, gyakori segttrs a patknyok s az egerek elfogsban. 1967-ben szabvnyostottk, azta a vilg minden tjn szvesen tartjk. Kimondottan nagy macsknak szmt, a kandr krlbell 7 kg, a nstny 5 kg krli. Bundja ds, fnyes, az aljszrzet gyakran hinyzik. Szre a hts vgtagokon lv gynevezett golfnadrgon, a has oldaln s aljn meglehetsen hossz. Brmilyen szn lehet a szr, de nem tartalmazhat akromelnis jegyeket. Fle nagy s szles, szeme ferdevgs, feje kicsi, szgletes pofi beesettek. A zld szemszn a kvetend, ezenkvl harmonizlnia kell a szrzet sznvel. A hossz vgtagokon az ujjak kztt szrpamacsoknak kell lennie. A maine coon nagyon kedves, jtkos llat, ignyli az emberi trdst. Testi fejldsk lass, nha csak ngyves korukra rik el teljes fejlettsgket.


Rvid szrek
Fekete brit rvid szr: Ez a vilgon a legelterjedtebb fajta. Gyakori vltozat a fekete szn brit rvid szr. Bundja mlyfekete szn. A rozsds, szrks rnyalat, az sz szrszlak vagy a cskozottsg megjelense slyos hibnak szmt. Orrtkre s talpprni is feketk. Kvnatos a stt narancs- s a rzszn. A fekete szn klyk bundja 6-7 hnapos korukig gyengn sznezettek. Barns tnus, rozsdaszn, st sokszor cirmos terletek is felfedezhetk. A sznezds felntt korra teljesen fekete lesz.

Fehr brit rvid szr: A fajtastandard a szemszn alapjn hrom vltozatot klnbztetnk meg: rz vagy narancs szemszn, kk szemszn vagy felems szemszn. Kzepes vagy nagy testk erteljes, mellkasuk szles, vgtagjaik rvidek, mancsai ersek. Farka rvid, lompos. Feje masszv, nyaka rvid, ers. A rvid, szles orr tvnl nincs mlyeds. Flei rvidek, szlesek, vgk lekerektett, szemei nagyok, kerekek. Szre finom, plss-szer, nem fekszik szorosan a testre, gyapjas aljszrzete jl fejlett. A fed- s aljszrzetnek azonos hosszsgnak kell lennie. A killtsokon a brit rvid szr macskknl az ltalnos llapot, a kecsessg, a hajlkonysg is szmt. Fontos az poltsg mrtke s az sszbenyoms is. A klykk fehren szletnek. Homlokukon a flek kztt krlbell egyves korukig vrses vagy szrke folt van, ez a felntt llatoknl eltnik.

Kk brit rvid szr: Szmos sznvltozata ismert. A kk rvid szr vltozatot 1880 ta ismerik. A szrkskktl a szrkig minden sznvltozat megengedett, de elnyben rszestik a pasztelltnus vilgos szrkskk szneket. Szemei sugrz rz vagy narancssznek. Ez a cica nagyon hasonlt a karthauzira, de a brit rvid szr teste, flei kisebbek, vgtagjai valamivel hosszabbak, szrzete rvidebb, finomabb, testhez simul.

Kk-krm brit rvid szr: A teknctarkbl alakult ki, halvnyt gnek hatsra a feketbl kk, a vrsbl krmszn lett. Fontos az egyenletes melrozottsg, de a cskozottsg hibnak minsl. Ebbl a fajtbl csak nivar egyedek fordulnak el. A kk-krmszn macskk krmszn nstny s kk hm vagy kk nstny s krmszn hm prostsbl szrmaznak. A kk-krm sznvltozat szemei narancssznek, orrtkre, talpprni rzsasznek. A klykk szletskkor kkek, a krmszn szrszlak csak ksbb nnek ki, a bunda krlbell 9-10 hnapos korra alakul ki teljesen.

Teknctarka brit rvid szr: A szrnl felttel, hogy a vrs s a fekete jl elklnl foltokban jelentkezzen. A szemek kztt, a homlok tjkn nha fekete mezben vrs csk, lngnyelv jelentkezik, a szemszn rz- vagy sttnarancs szn, az orrtkr s a talpprnk feketk, rzsasznek, esetleg fekete alapon rzsasznnel tarktottak. Ez a faj is csak nivar lehet. A faj rdekessge, hogy a vrs szn klnbz intenzitssal jelenik meg rajtuk.

Teknctarka-fehr brit rvid szr: Ez a kombinci is a fekete, a vrs s a fehr sznbl tevdik ssze. A sznes terletek a testfellet maximum ktharmadt, minimum felt foglalhatjk el, a maradk rsznek fehrnek kell lennie. A foltoknak a fehrtl el kell hatroldniuk. Mind a hrom sznnek jelen kell lennie a pofn, a vgtagokon, a hton s a farkon is. a vrs terleteken nem lehet cskozottsg, de megengedettek a vrs klnbz tnusai. Ez a fajta is csak nivar lehet. A nstnyeket csak egyszn kandrral szabad proztatni.

Ktszn brit rvid szr: A fajtt viszonylag ksn ismertk el, csak 1969-ben szabvnyostottk. Hat sznvltozatot klnbztetnk meg, ezek a kvetkezk: a fehr kombincija feketvel, kkkel, csokoldsznnel, lilval, vrssel vagy krmsznnel. A sznek meghatrozott arnyban lehetnek a testen, ezenkvl jl krlhatroltnak s mindenfle rnykoltsgtl mentesnek kell lennik. Fontos, hogy a sznek harmonikusan oszoljanak el a fejen, a hton, a farkon, a vgtagokon. Ezeknek a testfelleteknek minimum felt, maximum ktharmadt kell fednik, az arcon elengedhetetlen a lngnyelv jelenlte. Az orrtkr s a talpprnk vagy rzsasznek, vagy a szrzet sznnek megfelelek.

Fekete tigriscskos brit rvid szr: Szrnek alapszne barna, ezen hatrozott fekete cskozottsg figyelhet meg. Az orrtkr tglapiros fekete szegllyel, a talpprnk feketk vagy sttbarnk. Szemei rz- vagy narancssznek, a szemhjak krnyezete fekete. Fekete mrvnyozott brit rvid szr: A szrzet mintzata lehet tigriscskos, mrvnyozott vagy pettyes. A fehr foltok vagy szrszlak jelenlte nem kvnatos. A mrvnyozottsg gyakoribb, mint a tigriscskozottsg. A klykk elg stten jnnek a vilgra, mintzatuk srtett s csak a nvekeds folyamn oszlik el, ezt a tenysztett llatok kivlasztsnl figyelembe kell venni.

Ezst-fekete tigriscskos brit rvid szr: Alapvet ismertetjele a fejen s a mellkason lv egysges mintzat. A szemek fltt, a homlokon tbb csk van, ezek kzl a leghosszabb a fejtetig hzdik, a rvidek pedig M alakzatot kpeznek a homlokon. A mells lbakon tbb harntcsk fut vgig. A tigriscskos hta kzepn hrom hosszanti cskot figyelhetnk meg, a kzps a leghosszabb, ez vgigfut a farkon is. Ezekbl a cskokbl indulnak ki a has oldaln vgigfut prhuzamos cskok, amelyeknek jl el kell klnlnik egymstl. A farkon gyrk tallhatk, a farok vge fekete. A mrvnyozott macskk kitertett szre a pillangszrnyak rajzolatra emlkeztet, zrt egysget kpez. A pettyes mintzat macska hasonlt a tigriscskosra. Azonban a fggleges cskok helyett itt klnll pettyeket figyelhetnk meg. Fontos, hogy a pettyek ne folyjanak ssze. Leggyakoribb a tigriscskos vltozat, de sok van a mrvnyozottbl is. A barna szn a szrzetben vagy a gyrzttsg slyos hibnak szmt a brlatkor. A klykk szne szrke.

Ezst-fekete mrvnyozott brit rvid szr: Az ezstcskos cicknak ngy sznvltozatt klnbztetjk meg egymstl. Ezek a kvetkezk:

Fekete-ezst cirmos fekete mintzattal, kk-ezst cirmos kk mintzattal, csokold-ezst cirmos barna mintzattal, lila-ezst cirmos lila mintzattal: A szemk zld vagy srga szn. Bundjuk nem ignyel klnleges polst, hetente egyszer alaposan t kell ket keflni, szrvlts idejn nem rt gyakrabban. Ha killtsra visszk, akkor brlat eltt simtsuk vgig a szrt vadbrrel, gy sokkal fnyesebb lesz a bundja.

Kk cirmos brit rvid szr: Alapsznk elefntcsontsznnel kevert kk, amelyen sttkk mintzat figyelhet meg. Az orrtkr fradtrzsaszn, kerete szintn sttkk, a szemhjak sttkkkel szeglyezettek, talpprni kkesszrkk. Ritka, hogy minden a szabvnynak megfelel legyen.

Vrs cirmos brit rvid szr: A vrs s a krmszn szrszlak nem mutathatnak gyrzttsget. A bunda alapszne vrs vagy krmszn, sttvrs, illetve stt krmszn mintzattal. Meghatrozott a szemszn, az orrprna s a talpprnk szne, amiknek harmonizlnia kell a szrzet sznvel. A vrs sznnl az orrtkr tglavrs, szeglye megegyezik a hton lv mintzat sznvel, a krmsznnl pedig az orrtkr rzsaszn, szeglye szintn a mintzat sznvel egyezik meg. rdekessg, hogy a fajtban tbb hmivar egyed tallhat, mint nstny.

Pettyes brit rvid szr: Ritka fajtnak szmt, amelynek htn s hasn szmtalan - nem felttlenl kr alak - petty tallhat, de ugyanazon az llaton azonos alaknak kell lennik. Pontvesztesget jelent, ha a pettyek sszernek. A szrszlaknak gyrztteknek kell lennik. A brit rvid szr nagyon hsges, nyugodt macska, nem flnk, szeld, nem tolakod, figyelmes, felismeri, ha a gazdijnak rossz kedve van. Rviden: a pettyes brit rvid szr macska minden llattart, macskabart kedvence lehet.

Csincsilla brit rvid szr: Bundja a fejen, a fleken, a hton, a has oldaln s a farkon fekete, kk, csokoldszn vagy lila fedszrkkel. Szeme smaragzld, orrtkre tglavrs.

Fstszn brit rvid szr: Nem gyakori fajta. Kikts, hogy a gyapjas aljszrzet ezst legyen, ezen fekete, kk, csokold vagy lila spriccelt fedszrzet van. A spricceltsgnek sszhangban kell lennie az orrtkr s a talpprnk sznvel, ezenkvl megkvetelik, hogy a flpamacsok ezstfehrek legyenek. A szem szne rz- vagy stt narancsszn. Ha cskozottsg jelenik meg az llaton vagy nem elgsges a spricceltsg mrtke, akkor ez pontvesztesggel jr.
Karthauzi: A legrgebben tenysztett fajtk egyike, 500 ve karthauzi szerzetesek hoztk magukkal Afrikbl. Szre finom, selymes, fnyl, tmtt, nem fekszik szorosan a testre, ami gyapjas aljszrzetnek ksznhet. Megengedett a szrke s a kk szn is, azonban a legkedveltebb a vilgoskkes-szrke rnyalat llatok. A felntt llaton nem lehet cskozottsg vagy fehr szrszl. A karthauzi feje gmbly, fle kzepes nagysg, vgkn lekerektett, kiss elretoldik, ami olyan, mintha a macska llandan figyelne, szeme nagy, rz- vagy stt narancsszn. A fajta ers, izmos testfelpts. Flelmet nem ismer, nagyon btor, vidm, mozgkony, rendkvl aktv, de nem igazn hagyja magt knyeztetni. Hangosan dorombol, viszont halkan, gyenge hangon nyvog, s csak nagyon keveset, krlbell gy, mint a macskaklykk. Magas az intelligenciaszintjk. A klykk cirmosrajzolatak, gyrs farkak. Ezek a jegyek gyakran csak egyves korra tnnek el, a szemk vgleges szne is csak ksn alakul ki.

Eurpai rvid szr: A tbbi macskafajthoz hasonlan rengeteg sznvltozatban ismert. Kzepes testhosszsg, kzepes mret a nyaka, az orra, a fle, a vgtagjai s a farka is, a fej formja hosszks. Jelenleg 41 elfogadott sznvltozatot klnbztetnk meg, nem elfogadott a csokold- s a lila szn. Ha eltr a szabvnytl a szn, akkor a hzimacskk kz soroljk, s a killtsokon is ebben a kategriban rtkelik.

Skt lg fl macska: Knbl szrmazik, ma mr az egsz vilgon elterjedt, de eddig mg nem regisztrlta sem a FIFe, sem az angol GCCF. A lgflsget egy gn hatrozza meg, ez okozza a flkagylk elrehajlst. Megklnbztetnk egyszer, illetve ktszer elrehajlott (megtrt) fleket. Egyszeri megtrsnl a flek elrenznek, ktszeri megtrsnl elszr elre-, majd lefel irnyulnak. A flvgek gy rintik a szrzetet. Ha csak az egyik fl van megtrve, akkor az llat nem indulhat a killtsokon. Klykknl a flek csak rszben hajltottak, idvel alakul ki a lgflsg. A skt lgfl cicnak gmbly feje van, ezen egymstl tvol helyezkedik el a kt lg fl. Nagy, kerek szeme van s rvid orra, ezrt az llat gy nz ki, mintha mindig mosolyogna. Teste rvid, szgletes, vgtagjai oszloposak, farka hossz s erteljes. Szre s szeme brmilyen szn lehet, a lnyeg, hogy harmonizljanak egymssal.

Manx: A farok nlkli manxot mr vszzadok ta ismerik. A manx mutci kvetkezmnye, az llat testfelptse megvltozott, a martjk lekerektett, a ht rvid, a hts lbak hosszak s ersek. Ezek kvetkeztben a manx inkbb ugrl, mintsem knnyedn lpked, ahogy azt a macskktl megszokhattuk, Rosszul mszik, s magasrl sem tud leugrani. A farkatlansg miatt a szrszne nem szabvnyostott, szeme brmilyen szn lehet, az a fontos, hogy harmonizljanak egymssal. A fajta nagy s kerek, pofja jl fejlett, fle szles alapon l. A farkatlan klykei gyakran halva szletnek.
Sphynx: Felteheten mr az aztkok is ismertk a szrtelen macskt. Ez az llat nem teljesen csupasz, ltalban a gerincoszlop mentn, a vgtagokon s a farok utols centimterein finom pehelyszrk tallhatk. A hmek herin is tallhat krlbell egy centimternyi hullmos szrzet. A tapint- s szempillaszrk teljesen hinyoznak. A sphynx sszkpe hasonlt a boston terrierre. A fajtt sok tenysztszvetsg nem ismeri el. ltalban azok az emberek tartjk a sphynxet, akik allergisak a macskaszrre. Nehz tenyszteni, mert ha nem rzik meg ezt a gnt, akkor mr az els nemzedkben ismt megjelenik a szrzet.



Japn kurta fark macska: Mr vszzadok ta ismert Japnban, ezzel szemben az eurpai tenysztszvetsg egyenlre nem fogadja el. A fajta jellemz tulajdonsga a 10-12 cm-es csonka farok, amit a macska radsul behajltva tart, ezrt mg ennl is rvidebbnek ltszik. Az llat teste kzpnagy, izmai jl fejlettek. A hts vgtagok hosszabbak az elsknl, ezrt a cica kiss behajltva tartja lls kzben. Hossz, egyenes orra s nagy szeme van. A leggyakoribb sznkombinci neve mi-ke, amely feketvel s vrssel kombinlt fehr. Emellett ltezik egy teknctarka, ez csak nnem lehet. Az akromelnis jegyeket vagy sznezdst mutat pldnyok nem indulhatnak a versenyeken.

Abesszin: Ez a ltvnyos fajta eltr az sszes rvid szr vltozattl. Szrzete gyrztt, nem gyrztt szrszlak csak a has s a vgtagok bels felletn tallhat, ezek a szrszlak vilgosabbak is. Htn egy sttebb, a farok vgig hzd hosszanti csk lehet, amely br nem ktelez, de ha mgis lthat, akkor nem lehet tl szles. A szrzet szne tbbfle lehet, kzlk nyolcat szabvnyostottak. Mozgsa kecses, viselkedse vatos. Gazdjhoz hsges, ragaszkod, kiss knyesked, nagyobb trsasgban nem l szvesen, hangja mg tzelskor is halk, j msz. A fajta kzepes nagysg, vgtagjai karcsak, farka hossz, tve vaskos, a vgn elkeskenyedik. A klykk szletskkor stt sznek, a szrszlak nem gyrzttek. Viszonylag lassan fejldnek a kicsik. rdekes, hogy tbb hmivar abesszin szletik, mint nstny. A vadsznre jellemz a melegbarna szn feketn gyrztt szrszlakkal. Orrtkre tglavrs, fekete szegllyel, talpprni feketk. A vrsessrga abesszin bundja rzvrs, a szrszlakon vrsesbarna gyrzttsg figyelhet meg. Az orrtkr rzsaszn, szeglye vrsesbarna, a talpprnk rzsasznek. Orra kzepes hosszsg, enyhn velt, szeme nagy, mandula alak, zld vagy borostynszn. A szemszne gyakran vltozik, jl tkrzi a cica hangulatt s egszsgi llapott. Viszonylag nagy fle van, amely mereven felfel mutat, cscsa lekerektett, vgn szrpamacs tallhat ugyangy, mint a hiznak.

Cornich rex: Szrzete rvid s nagyon ds, selymes tapints. Fedszrzete s gyapjas aljszrzete hullmos s fele olyan hossz, mint ms macskk. A tapintszrk is pndrdttek, az llon s a szemldknl egyarnt. Teste izmos, a vgtagok hosszak s vkonyak. Feje k formj, orra hossz s egyenes. Fle magasan helyezkedik el a fejtetn.

Orosz kk: Elszr 1880-ban mutattk be Londonban. A fajta karcs, kzpers testfelpts, a farka viszonylag hossz, s cscsban vgzdik. Szre rvid, tmtt, elll a testtl, ezstt csillogsa a fka prmjre emlkeztet. Mivel a szr nem fekszik a testfelletre, elszr ellenttes, majd a helyes irnyba kell fslni. Feje lapos, rvid, homloka egyenes vagy enyhn kidomborod. Zld, mandulaformj szeme van. Fle nagy s hegyes. Az orosz kk elg tartzkod, csak az ltala ismert emberben bzik. Nagyon kezes, trelmes, szp szval szinte mindent el lehet rni nla, halk hangja mg tzelskor sem kellemetlen.

Korat: sidk ta tartott macskafaj, nevt a Thaifld szakkeleti rszn fekv Korat tartomnyrl kapta. Szrzete ezstsen csillog, ds, finom tapints, a testfellethez simul. Feje kzpnagy, szv alak. Szeme zld szn s nagy, fle szintn nagy, lekerektett. Farka tben ers, vaskos, vgn elkeskenyed. rdekessg, hogy nagyon rzkeny a klnfle vegyszerekre, gygyszerekre, elssorban a nyugtatkra, az altatkra s az antibiotikumokra. Az alom 3-4 klykbl ll, amelyek tigriscskozottsggal jnnek vilgra, ez azonban gyorsan elmlik. Vgleges szemsznket csak 3-4 ves korukban nyerik el. 3-5 hetes korukra hozz kell szoktatni ket az ember kzelsghez, klnben elvadulnak. A koratok idskorukban is jtkos kedvek.

Szimi s keleti rvid szr macskk
Fkajegy szimi: Kontrasztos sznezds, ez a szrzet alapsznbl a pofn, a fleken, a farkon, a vgtagokon jelentkez sttebb pigmentltsgbl (ezt nevezzk akromelninak) addik. A legismertebb szn a fkajegy, mert itt a legkifejezettebb a sznkontraszt. A jegyek a fka sznre emlkeztetnek, sttbarnk, a szrzet alapszne bzs, de a hton megengedett a sttebb tnus is. Az orrtkr s a talpprnk szne szintn fkabarna.

Kk jegy szimi: Elszr 1894-ben tesznek rla emltst, nll sznvltozatknt 1936-ban ismertk el. Teste hossz, kzpnagy, vgtagjai hosszak, karcsak, a htsk hosszabbak az elsknl. Ennek ksznhet, hogy a ht vonala nem egyenes lefuts, hanem htrafel enyhn emelkedik. A mancsok kicsik s ovlisak, farknak mr a tvnl vkonynak kell lennie, a vaskos farok slyos hibnak szmt. Feje kzpnagy, hosszks, szles, a homloka egyenes vonal, az orr irnyban elkeskenyedik. Fle nagy s szles. Szeme sttkk s mandula formj. Szre rvid s fnyl, testre simul, alapszne gleccserfehr vilgoskk tnussal.

Csokoldjegy szimi: A szimi 18 klnbz sznvltozata ismert, a csokoldjegy szimi alapszne elefntcsont, akromelnis jegyeik tejcsokoldbarnk, ugyanilyen szn az orrtkrk s a talpprnik is. A szabvnyostsra 1949-ben kerlt sor. A hason lv stt foltok hibnak minslnek, pontlevonssal bntetik. A fka- s csokoldszn szimik npszersgi indexe az utbbi idben rohamosan cskken, szmuk ennek megfelelen egyre kevesebb.

Lila jegy szimi: Az akromelnis jegyek azrt csak a fleken, a pofn, a vgtagokon, a farkon figyelhetk meg, mert itt rosszabb a szervezet vrelltsa, nhny tized fokkal alacsonyabb ezen testrszek hfoka. Azoknak a macskknak sttebb a szre, akik huzamosabb ideig lnek hidegebb helyen vagy tlen a szabadban vannak. Ha egy szimi tartsan magas hmrsklet helyen l, akkor szrzete kevsb lesz tmtt, s vilgosabb tnusv vlik. Minden szimi szemszne sttkk, a vilgos szemszn egyedeket nem szabad tovbb tenyszteni. A szimiknl gyakran elfordul kancsalsg, ami komoly hibnak szmt s rkldik, ezrt szintn ki kell ket zrni a tenysztsbl. Elfordulhat idszakos kancsalsg is, ami izgalom (killtson) vagy betegsg kvetkeztben lp fel. A szimi nem szvesen van egyedl, fltkeny a tbbi macskra s az emberekre is. Az emberi hangra vlaszol, beszdes cica, intelligenciaszintje magas, knnyen idomthat s tanthat klnbz trkkkre. Gyor

 

Naptr
2025. Szeptember
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
ra
 
Httrzene
 
Szmll
Induls: 2006-01-25
 
G-Mail belps
Felhasznlnv:
Jelsz:
  SgSg

j postafik regisztrcija
 
Bztat Igk

5 Mzes 30,14
St inkbb nagyon kzel van hozzd az ige, a szdban s a szvedben van, teljestsd ht azt!




Jb 5,18
Mert megsebez, de be is ktz, sszezz, de keze meg is gygyt.





Zsoltr 62,2
Csak Istennl csendesl el lelkem, tle kapok segtsget.





Zsoltr 119,88
Tartsd meg letemet kegyelmesen, n pedig megtartom intelmeidet.





zsais 49,15
Ha msok megfeledkeznnek is, n nem feledkezem meg rlad!





zsais 55,6
Keresstek az Urat, amg megtallhat! Hvjtok segtsgl, amg kzel van!





Dniel 6,27
az l Isten, aki megmarad mindrkk. Az kirlysga megdnthetetlen, uralkodsa vgtelen.




Mikes 6,8 Ember, megmondta neked, hogy mi a j, s hogy mit kvn tled az r! Csak azt, hogy lj trvny szerint, trekedj szeretetre, s lgy alzatos Isteneddel szemben.




Mt 9,2
"Bzzl, fiam, megbocsttattak bneid."






Mt 11,30
Mert az n igm boldogt, s az n terhem knny."




Mrk 5,36
"Ne flj, csak higgy!"







Lukcs 17,21
Mert az Isten orszga kzttetek van!





Lukcs 18,27
Ami lehetetlen az embereknek, az Istennek lehetsges.





Lukcs 21,19
llhatatossgotokkal nyeritek meg majd a lelketeket.





Lap tetejre

 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints