Lehet frfi-n kzt bartsg?
2006.03.14. 08:54
Szerinted lehet frfi-n kzt bartsg?...
"Szerinted lehet frfi s n kztt bartsg?" "Szerintem igen, ppen most mondtam a bartnmnek, hogy nincs abban semmi, hogy egy msik lnnyal megyek moziba, s nem rtem, mit zokog ezen..." A krdst mr sokan vizsgltk, evolcis pszicholgusok, szociobiolgusok s szociolgusok, de a brutlis htkznapokban valsznleg mr sok sarokba szortott frj vagy felesg dnttte el a krdst egy hatrozott igennel vagy nemmel, megellegezve a tudomny vgs szavt ebben a krdsben. Mert, ugye, akinek ppen van egy ellenkez nem bartja szerelmi vagy hzastrsi kapcsolata mellett, az makacsul hinni szokott benne, hogy ltezik szexmentes, szinte frfi-n bartsg, mg a msik fl kzel sem ennyire biztos ebben, s fltkenykedssel, jelenetrendezssel, nyomozssal nyomatkostja llspontjt. Teszi ezt j okkal, hiszen hny bartsgnak indul kapcsolatbl lett aztn hzassgtrs s vls! Azon sokkal kevsb szoktunk izgulni, hogy netn frjnk beleszeret frfibartjba, vagy felesgnk a bartnjbe. Jllehet az rdg nem alszik, de azrt megnyugtatan kevs ilyen esetrl tudunk.
Mi az, hogy bartsg?
Olykor muszj feltennnk alapkrdseket, pldul hogy mi a csuda ez a bartsg, amirl annyit zengedeznek rk, kltk, filozfusok, s ami letagadhatatlanul jelen van mindennapi letnkben. Ha naiv evolcis perspektvbl nzzk a krdst, joggal krdezhetjk, hogy mirt j nzetlen bartsgokat fenntartani, ahol pnzt, idt s energit fektetnk valjban idegen emberekbe, csak azrt, mert k a bartaink. (Innen zenem Zolinak, hogy a knyveimet most mr adja vissza.)
A bartsg nyomban felveti az altruizmus, vagyis az nzetlensg krdst: mr az llatok kzt is megfigyelhet az altruista viselkeds (pesszimistk most azt mondjk, hogy ott mg igen), nemcsak szl s utdja kztt, hanem lazbb rokoni szlak mentn is (1.). A mh lete rn is megvdi a kaptrt, egy rt ll llat vszkiltssal figyelmezteti a tbbieket, magra vonva a ragadoz figyelmt. A csimpnz szvja ugyan a fogt, de nem tud ellenllni, ha a msik kr a bannjbl. A szociobiolgia feltevse szerint az nzetlensget a gnrokonsg erssge hatrozza meg, hiszen az evolcis cl az, hogy az n nagyszer tulajdonsgaim elterjedjenek. S minl valsznbb, hogy valaki hordozza ezeket, annl valsznbb, hogy segtek neki. Mondjuk az elmlet megbicsaklik, amikor egy rongyos koldusnak pnzt adunk, mert nem hiszem, hogy benne sajt megtesteslsnket ltnnk, de erre biztos ltezik egy msik, mdostott magyarzat. m a gnrokonsg s a segtkszsg kapcsolata - ha nem is zavartalanul, de - ktsgtelenl mkdik: Philippe Rushton nem ppen npszer a tudomny vilgban, mert rasszistnak tartjk. Nem akarom t tisztra mosni, csak azrt hoztam szba, mert van egy rdekes elmlete, amelyet a genetikai hasonlsg terijnak neveznek (1.). Rushton bartokat vizsglt meg egy raks genetikai mutat alapjn, s kiderlt, hogy genetikailag sokkal inkbb rokonai egymsnak, mint kt vletlenszeren kivlasztott ember. Ugyanez igaz a hzasprokra is, teht nem vletlen, hogy a j hzassgok s a bartsgok valamifle lelki sszhangra plnek. A gnrokonok rejtett mechanizmusok rvn felismerik egymst, s erre szmos rdekes pldt talltak mr. Az anyk pldul a szagukrl tkletesen felismerik sajt gyermekket, s szag alapjn el tudjk klnteni des s fogadott gyermekket is (2.). Hasonlkpen az destestvrek szintn felismerik egymst a szagukrl. Mg meglepbb, hogy a nk olyan frjet szeretnek vlasztani, akiknek a szaga apjukhoz hasonlt, s ennek htterben ismt a genetikai rokonsg irnti vonzalmat mutattk ki (3.). Ha teht valaki nem brja a bartja szagt, j, ha tudja, hogy rgen rossz. n idben szltam!
Most mr rtjk, azrt kellenek a j bartok, hogy legalbb mi, azonos gnek tartsunk ssze. Kvetkez lecknk megrteni a ni s a frfillek titkt.
A ni s frfibartsg evolcija
Lionel Tiger rdekes elmlettel hozakodott el (4.), hogy megmagyarzza a frfiak s nk bartsgnak eltr jellegt. Mert merben ms jellegek. A frfiak az sidkben ersen egymsra voltak utalva a vadszatban, a harcban, mint most a BKV-ellenrk a mozglpcs tetejn, s ezrt nagyon fontos volt, hogy kpesek legyenek egymssal kooperlni, egymsban megbzni, egymsrt ldozatokat hozni: ez a frfibartsg genetikailag begetett alapja. Ezzel szemben a nk mondjuk bogykat, gymlcsket, szcskket gyjtgettek, s ebben egymsnak inkbb vetlytrsai, semmint szvetsgesei voltak, hiszen egyms orra ell halsztk el, amit talltak. Bennk nem alakult ki ez a nyjsztn, amelyet futballmrkzseken mind a plyn, mind a leltkon megfigyelhetnk. A nk mindig individualistbbak voltak, mert a frfiak egytt mentek el blnyezni, a nk meg otthon maradtak, s magnyosan sepregettk a kunyht, csiholtk a tzet, vigyztak a gyerekekre, vakartk a brket. Na, most majd kifejtem, ez micsoda klnbsgekhez vezetett.
A frfibartsg
A frfiak bartsgt vizsglva ltalnos megllapts, hogy nekik sokkal tbb bartjuk van. Ennek oka rszben az, hogy - mint lttuk - gnjeikben hordozzk a brancsba tartozs vgyt, msrszt tbbet vannak tvol az otthontl, tradicionlis okokbl tbb a szabad idejk, s trsadalmilag elfogadottabb, hogy a frfiak bartaikkal ide-oda grasszlnak, egytt sportolnak, krtyznak, isznak. Ha egy n csinln ugyanezt, pldul egyedl menne el egy szrakozhelyre, az kifejezetten kihv volna sokak szmra, mint amikor egy gazella fel-al stlgat az oroszlncsald eltt.
A frfibartsg alapja ltalban a hsg, a lojalits, s a frfiak kapcsolata fknt az "egytt csinlsban" merl ki. Ezrt a frfiak mindig is kedveltk a csapatsportokat, a kzs aktivitst. Szarvast vagy labdt kergetni ugyanaz az lvezet. Lteznek olyan nzetek is, miszerint ezek valjban nem is bartsgok, sokkal inkbb programkapcsolatok, teniszpartnersgek, ivcimborasgok stb. (5.). Ha innen nzzk, kicsit megcsappan az igaz bartok szma. Vagyis gy tnik, a frfiakat inkbb tbb, de felsznesebb kapcsolat jellemzi.
A frfiszerephez hozztartozik az er s a magabiztossg, legalbbis annak ltszata, s gyengesgnek minslne, ha szorongsaikrl, flelmeikrl szintn beszlnnek. A frfiak nem szeretnek magukrl vagy rzseikrl beszlni, inkbb sszetrnek valamit, az is elg beszdes. Egyszval a frfiak utlnak lelkizni, vagy ha mgis erre vgynak, akkor a csaldtagjaikkal teszik meg. Bizonyos krkben ezt a rendrsg megrkezse szokta zrni.
Ahogy egy kutat megfogalmazta, a frfiak szocilisak, de nem intimek. Ha egy frfi vallomsokkal traktlja bartait, azok rgtn tudjk, hogy nagy baj lehet. Kutatk hrom fontos okot ltnak arra, hogy a frfiak ilyen tvolsgtartk egymssal szemben: az egyik a tradicionlis marlbors, borosts frfiszerep, a msik a kztk hatatlanul megbv vetlkeds, a harmadik pedig a rejtett flelem a homoszexualitstl. A homoszexulisok valsznleg rejtett heteroszexualitsuktl flnek.
A ni bartsg
Modern vilgunkban a nk mr "felszabadultak", vagyis grizhetnek nemcsak otthon, hanem a munkahelyen is, de ettl ugyangy - vagy mg inkbb - korltozottabb a mozgsterk, mint a frfiak. Mert a hivatali munka mellett mg mindig az vllukon nyugszik az otthon rendben tartsa, a bevsrls, a fzs, a gyermeknevels. Ezek akkor is alapveten magnyos tevkenysgek, ha j szervezssel olykor-olykor ssze lehet hozni egy kzs dleltti babakocsi- tologatst. A nk bartsga tartalmban egszen ms jelleg, a lnyeg nem az "egytt csinls", hanem az egyttlt, s a f tma a llek rejtelmeinek kutatsa, az nfeltrs, az rzelmek, a kapcsolati problmk kitrgyalsa. A nk mlyen elktelezdnek kapcsolataikban, s hsgesebbek, kitartbbak bartsgukban (5.). Tradicionlis nzet, hogy a ni bartsgok intrikusak, rosszindulatak, mert a nk imdnak titkokat megtudni, s imdjk azokat kifecsegni. Ez nyilvn abbl fakad, hogy a frfi mindig lertkelte a nt, s nem rtette meg a ni bartsg mlysgt, amely szmra ijeszt. A frfiak nagy vatosan arrl szoktak beszlgetni, hogy mi trtnt, a nk pedig arrl, hogy mit reznek. A (frfi)vilg nem sokra becsli a nk bartsgt, azt felsznesnek s resnek tekinti. Ha kt n barti sszejvetelt tart, akkor az "pletyizs", ha kt frfi tallkozik, akkor az sszejvetel. Ha frfiak beszlgetsbe csppennk, akkor egyfajta munkartekezleten vagy haditancson rezhetjk magunkat, ahol mindenki okosabb vagy viccesebb akar lenni a msiknl; a ni beszlgetsek meg olyanok, mintha egy pszichoterpis lsre kukkantannk be, mindenki jobban akarja rteni a msikat. Szval a nk imdnak lelkizni, nmagrt a lelkizsrt, a frfiak meg lenzik ezt. A pszichoterpis rendelk ltogati nem meglep mdon dnten nk.
Mindez a ni llek sajtossgaibl fakad: a nk sokkal emocionlisabbak, empatikusabbak, vgynak az intimitsra, a kzelsgre.
A vilgirodalomban rengeteg felmagasztalt frfibartsg lerst tallhatjuk, nkt viszont alig. Ennek egyik oka, hogy az rk dnt hnyada frfi. A nyelv is frfinyelv, a bartsg sz szinte minden szinonimjnak frfias hangzsa van: haver, pajts, bajtrs, cimbora.
Frfi-n bartsg
Graham Allan Friendship (4.) cm szociolgiai sszefoglaljban meglehetsen pesszimista frfi s n bartsgt illeten, szerinte ez ritka, mint a fehr holl, hzasemberek esetben pedig mg ennl is ritkbb. Nzeteit msok is osztjk (5.).
Az egyik oka, hogy nincs r szocilis mintnk, hogyan is kell csinlni (ms oldalrl meg elviselni), s a krnyezet sem szokta gyanakvsmentesen figyelni az ilyen bartsgokat. Tovbb mindkt nemnek nyoms evolcis oka van arra, hogy fltkenyen figyelje partnere bartkozst a msik nemmel. Mert mi van, ha...? Nemes elvek tiszteletben tartsrt senki nem akarja ksbb gy rezni, hogy hlyt csinltak belle az orra eltt.
Bizonyos biztonsgi intzkedsek mellett persze lehetsges a vegyes bartsg, ha a frfi s a n amgy boldog, kiegyenslyozott kapcsolatban l, s gy nem akar egymstl semmit. Persze ha ennek a valsznsgt szeretnnk lerni, nagyon sok nullt kellene felhasznlnunk, mert boldog ember kevs van, s hogy kett, radsul ms nem ilyen ember mg tallkozzon is, s bartkozni is akarjon egymssal, ritkn jn ssze. A problma ppen az szokott lenni, hogy kt olyan ember tallkozik, aki addig azt hitte, hogy boldog hzassgban l, s nem akar a msiktl semmit, m aztn mgiscsak akar. De ez, ugye, legyen az bajuk. Mennyivel blcsebb, aki mr eleve tudja, hogy boldogtalan!
Aztn egy msik biztonsgosnak grkez lehetsg, ha a n jval idsebb, mint a frfi, vagy ha a kapcsolat csak a munkra korltozdik. Sajnos a szociolgusok mindig normlis, kell nismerettel rendelkez emberekbl indulnak ki. Mert persze ezek a dolgok elvileg mkdhetnnek, mgis elg ritkn sikerlnek.
De hogy ne legynk tendencizusan egyoldalak, idzzk Linda Sapadint (6.), aki szerint a frfi s n bartsgt illet pesszimizmus a mlt rksge, amikor a frfi dolgozott, a n meg otthon vrta krit, s frfi s n kztt hagyomnyosan csak a romnc teremthetett kapcsolatot. Tl sokig a szerelem vagy a szereti viszony volt az egyetlen lehetsges kapcsolat frfi s n kztt, s ez mg mindig thatja gondolkodsunkat. Ma viszont a kt nem egytt dolgozik, sportol, s ha nem is mindig sikerl, ez a szp j vilg elvileg lehetv teszi kztk a bartsgot. gy az optimista pszicholgusn. Persze nem knnyti meg a dolgot, hogy remek mintink vannak a flrtre, az egytt jrsra, a hzasodsra, az igazgati rasztalon val szeretkezsre, de nincsenek szablyok arra, hogy hogyan mkdtethet a vegyes bartsg.
Mondjuk teniszezs utn nyugodtan frdjn egytt a vegyes pros a zuhanyzban? Hiszen csak bartok. Vagy a frfi trfsan bokszolja hasba ni bartjt, ahogy frfibartait szokta? Vilgos, hogy ez kptelensg. De akkor hogy kell csinlni?
Radsul a filmek is azt sulykoljk, hogy ami kezdetben bartsgnak tnik, az lassan gyis tfordul majd szerelembe. Nzzk a filmet, s azrt drukkolunk, hogy sikerljn nekik. Legalbb nekik! Mert sokan boldogtalanok, s alig vrjk, hogy a bartsg legalbb valami sovnyka kis kalandba torkolljon, bnjk is k, hogy mr megint a feudlis maradvnyok rvnyeslnek! Vgl is csak ahhoz a krdshez szltak hozz, hogy lehet-e n s frfi kzt bartsg.
Don O'Meara higgadtan kezeli a krdst, s a vegyes bartsgokban t kihvst lt (6):
1. Nehz meghatrozniuk a rsztvevknek, hogy pontosan mit is reznek. Ha egy frfi vagy egy n vgyik a msik utn, szeret vele lenni, hogyan klnbztesse meg ezt a szerelemtl? Ha azonos nem lenne, nem volna defincis problma, volt szovjet s NDK-s vezetket leszmtva senki nem akarja szjon cskolni a bartait. gy azonban inkbb csak azt mondhatja: nem akarok lefekdni vele (illetve dehogyisnem, viszont biztos nem akarja), ht akkor muszj bartoknak lennnk. Ez volna akkor frfi s n bartsga? Hogy mekkora a bizonytalansg ezen a tren, jelzi Walid Afifi vizsglata (6.) is, amelyben tbb szz fiskols 67%-nak volt mr testi kapcsolata vegyes bartsgban, de az mindssze 11%-nl alakult t szerelmi kapcsolatt. Na, ppen ezzel kapcsolatos a msodik nehzsg:
2. Nehz kizrni a szexulis vonzalmat a vegyes bartsgbl. Sapadin vizsglatban 150 dolgoz nt s frfit krdezett meg, hogy mit szeret a vegyes bartsgban, s mit nem. A nk dnt tbbsgt zavarta a bartsgban bujkl szexulis tlts, mg a frfiak tlnyom tbbsge azt mondta, hogy a n szexulis vonzereje indtotta t a bartkozsra, s ez elmlyti a kapcsolatot. A frfiak s a nk 62%-a mondta azt, hogy a szexulis tltet bizony jelen van bartsgukban. Ugye rezzk, hogy gy brmikor sszedlhet ez a krtyavr, elg egy holdtlte a vllalati dlben vagy egy elakadt lift az irodahzban. Szval pengelen tncol a dolog, mert ki akarjuk zrni a szexet a vegyes bartsgbl, mikzben az tartja ssze. Biztos j dolog ronda nkkel meg gusztustalan pasikkal bartkozni, az ember legalbb trzi, mennyire nzetlen s plti a kapcsolat, de minden hts szndk nlkl is a szp vagy legalbbis kellemes klsej emberekhez vonzdunk. Vagy egyedl vagyok ezzel?
3. A harmadik nehzsg az egyenltlensg. A bartsg kt egyenl ember kapcsolata, s egy frfidominancij vilgban, ahol a frfi az ers, a n a gyenge, ezt nehz megvalstani. Fennll a veszly, hogy a n ntudatlanul is alvetett szerepet vesz fel a bartsgban, ahogy a hzassgokban is a nk az ldozatkszebbek, olykor meg egyenesen a kapcsolat mrtrjai. Shere Hite (7.) vizsglatai arra mutatnak r, hogy a n frfiakhoz val viszonya az apjval val kapcsolatnak fggvnye. Sok n emlkszik vissza gy az apjra, hogy "csodltam, de sosem rtettem t". Ha az apa megkzelthetetlen s megfellebbezhetetlen tekintly, a n ksbb nehezen alakt ki egyenrang kapcsolatokat frfiakkal, mert mindig a papt ltja bennk, s vagy al akarja vetni magt a hatalmuknak, vagy lzadni akar ellene.
4. A negyedik nehzsg megkzdeni a krnyezet gyanakvsval, megjegyzseivel, clozgatsval. "Ti tnyleg csak bartok vagytok?" - hallani a ktked krdseket.
5. Vgl pedig a frfiak s a nk mg ma sem tudnak bartkozsi clbl egyknnyen tallkozni, mert a nemek mr az ltalnos iskoltl kezdve elklnlnek, s e hatrok tlpse gnyt, pletykt, gyanakvst szl. Az a duma, hogy "csak a bartja akarok lenni", mr annyira elkoptatott, hogy Patrona Hungariae lenynvendkei sem veszik be.
Most mi legyen?
Camille Chatterjee (6.) kvetkeztetse az, hogy tetszik, nem tetszik, a vegyes bartsgoknak ki kell alakulniuk, ez trsadalmi szksgszersg, hiszen a kt nem mindenfle funkcikban egyre inkbb elvegyl, s ki kell alakulnia egy j kapcsolati mintnak, amely lehetv teszi s szablyozza frfi s n jszer kapcsolatt. Ezzel maximlisan egyet lehet rteni, de amg a gntechnolgia nem tart ott, a frfiak sztnsen vonzdni fognak a nkhz, a nk pedig a frfiakhoz. Persze azrt a dolog nem remnytelen, ugyanis ppen a ni s a frfibartsgok bizonyos egyoldalsgai miatt a kt nemben ers a vgy a tiszta (rtsd: szexmentes) frfi-n bartsgra. Vizsglatok jelzik (5.), hogy ppen a kt nem eltr tulajdonsgai azok, amelyek oly vonzv teszik a vegyes bartsgot. Sok frfi pldul azt az intimitst, megrtst s odafigyelst, amelyet nem kaphat meg cimboritl, megkapja ni bartjtl. Msok azt rtkelik a vegyes bartsgban, hogy nem kell jtszaniuk a macht, s kimutathatjk gyengesgeiket (8.). A frfiak ezrt ltalban sokkal tbbre is rtkelik a vegyes bartsgukat, mint a nk (6.), vagyis tbbet profitlnak belle. Ugyanakkor a nket ppen a frfiak nagyobb tartzkodsa vonzza, mert idnknt feldls, hogy nem kell mindig lelki szemtldnak lenni, vagy egy elhagyatott bartnben jszakkon t tartani a lelket, hanem lehet felsznesen ponkodni egymssal. A frfi felszabadtja a nben a racionlis s nrvnyest tendencikat is, amelyeket a bartnk nem kpesek mozgstani. A nk pedig megtantjk a frfiakat arra, hogyan fejezzk ki rzseiket.
A vegyes bartsgok kialakulst megknnyti, hogy korunkban a frfiak egy rsze feminizldik, a nk pedig maszkulinabbakk vlnak, legalbbis lelki rtelemben. Michael Monsour (6.) vizsglata szerint a niesebb frfiaknak s a frfiasabb nknek ktszer annyi vegyes bartsguk van, mint a tradicionlisan maszkulin s feminin embereknek.
Frfi s n akkor tud igazn bartt vlni, ha elfogadja a szexulis vonzert, de tisztban van azzal, hogy amit bartknt szeret s tisztel a msikban, az nem volna elg alap egy szerelmi kapcsolathoz.
Mindenesetre - lltja Kathy Werking (6.) - ha megjelenik a szexulis vonzalom, legjobb azt megbeszlni, mert egybknt olyan, mintha taposaknn stlgatnnak a felek.
A f veszlyt persze a frfiak jelentik: 1450 megkrdezettbl 64% szerint a frfiak azok, akik hajlamosak flrertelmezni a vegyes bartsgot, s a szex fel kanyarodni, mg a nknek csak 25%-a szokta "elrontani" a dolgot. s megfordtva a krdst, hogy ki tudja jobban tvol tartani a szexet a bartsgtl: a vlaszolk szerint a nk 67%-a kpes erre, mg a frfiakrl csak 13% gondolta ugyanezt.
Teht hogy lehet-e frfi s n kztt bartsg, az gy tnik, elssorban nem elvi krds, hanem nfegyelem, felelssgtudat, egyszval sok nemes erny s persze id krdse.
Ha mg maradt volna nyitott krds, minden fnykpes ni e-mailre szvesen vlaszolok. A Subjectbe krnm szpen berni, hogy "drga bartomnak", vagy elg csak annyi, hogy "drgmnak".
Ajnlott irodalom:
1. www.amren.com/996issue/996issue.html
2. www.newscientist.com/news/news.jsp?id=ns9999892
3. www.newscientist.com/news/news.jsp?id=ns99991815
4. Allan, Graham: Friendship. Harvester Wheatsheaf, New York, etc. 1989
5. soeweb.syr.edu/thechp/genpat.htm
6. www.findarticles.com/cf_0/m1175/5_34/82261907/print.jhtml
7. www.sexandbusiness.com/article.htm
8. www.christianitytoday.com/singles/eharmony/02dec-6.html
Szerz: Szendi Gbor
Forrs: Prim Online
|