Mérgező szülők
Susan Forward alapján M. 2006.03.14. 08:45
Egy szülő sem tökéletes...
Kik a mérgező szülők?
Egy szülő sem tökéletes. A szerző is bevallja, hogy sajnos ő is követett el néhány szörnyű hibát a gyermeknevelés során, amelyekkel komoly fájdalmakat okozott gyermekeinek, de még magának is. Mentségül szolgáljon, hogy a szülők is csak emberek, és nekik is megvan a maga baja. A legtöbb gyerek pedig általában fel tudja dolgozni a szülei alkalmankénti dühkitöréseit, ha mellette sok megértésben és szeretetben részesül. De sajnos sok olyan szülő van, akinek negatív viselkedési formái állandóan és túlnyomórészt jelen vannak a gyerek életében. Az ilyen szülők okozzák a sérüléseket.
Az ilyen szülők közös vonásai a mérgezés, mert az ilyen szülők által okozott érzelmi károsodás méregként terjed szét a gyerek egész lényén, és ahogy a gyerek felnő, úgy fokozódik a fájdalom is.
A mérgező szülők felnőtt gyerekei szinte mindannyian hasonló tünetektől szenvednek: a sérült önértékeléstől. Értéktelennek, szeretetre méltatlannak és alkalmatlannak érzik magukat. Szegények önmagukat hibáztatják, mert a szüleik bántották őket. Egy védtelen, rászoruló gyerek számára elviselhetőbb a bűntudat érzése, mert valami „rosszat” tett, amivel kiérdemelte szülei haragját, mint hogy elfogadja a rémisztő tényt, hogy a szüleiben, pl. az apában, a védelmezőben nem lehet megbízni. Amikor ezek a gyerekek felnőnek, tovább hordozzák magukban a bűntudat és alkalmatlanság nehéz terheit, ami nagyon megnehezíti számukra a pozitív énkép kialakítását.
Mérgező a szülő, vagy nem?
A könyv alapján ezt is el lehet dönteni. Egy hármas tagolású kérdőívet tartalmaz e célból a könyv. Az első rész a szülővel való gyermekkori kapcsolatot analizálja ( pl. Szólították e szülei önt sértő neveken?, Tettek e önnel olyasmit, amit titokban kellett tartani stb.), a második rész a mostani felnőttkori élettel ( pl. Nehezen tudja elengedni és jól érezni magát?, Fél attól, hogy az emberek megismerik az igazi énjét, nem fogják szeretni? ) a harmadik pedig a szülőkkel való felnőttkori kapcsolatot taglalja ( pl. Úgy kezelik a szülei, mintha még mindig gyerek volna?, Fél ellenkezni a szüleivel? ).
Ha a kérdések egyharmadára igen a felelet, akkor a szülők, vagy az egyikük mérgező.
A mérgező szülők fajtái
Hétféle mérgező szülői típusról olvashatunk, melyeket alább ismertetek különböző példákkal.
1.A tökéletes szülők
A gyerek szemében a kiszámíthatatlan szülő félelmetes szülőnek tűnik. Ahogy a gyerek önértékelése sérül, úgy válik fokozottan függővé, és ezzel együtt nő az igénye, hogy elhiggye: a szülei megvédik, és gondoskodnak róla. Az érzelmi és testi bántalmazásoknak csak úgy van értelmük a gyerek számára, ha magára veszi a felelősséget mérgező szülei magatartásáért. Az istenszerű szülőkbe vetett hit két alapvető doktrínára épül:
1.”Én vagyok rossz, a szüleim jók.”
2.”Én gyenge vagyok, a szüleim erősek.”
Ezek olyan hiedelmek, melyek még akkor is élnek, amikor fizikailag már nem függ a gyerek a szüleitől. Az istenszerű szülők szabályokat állítanak fel, ítélkeznek és fájdalmat okoznak.Lássunk egy példát!
Valerie, aki egy énekesnő, önbizalomhiányban szenved, és nem tudja megragadni a kínálkozó lehetőségeket a pályáján. Kiderült, hogy amikor erről panaszkodott a szüleinek, az apja odavetette:”Te mindig az én kis kudarcom leszel!” Szegény Valerie volt mindig a család selejtje. Nagy munkába került, mire magához engedte apja miatti haragja és bánata valódi erejét,- ráadásul a terápia során meghalt az édesapja, - de egyre erősödött önbizalma
2. Az alkalmatlan szülők
A gyerekeknek különböző jogaik vannak, pl. fizikai jogok, aztán joguk van ahhoz, hogy emocionálisan gondoskodjanak róluk, és joguk van a viselkedésükhöz megfelelő szülői útmutatást kapni, valamint egyszerűen joguk van gyereknek lenni.
A szülői példa alapvetően meghatározza a gyerek fejlődő identitástudatát, főleg a nemi identitás alakulását. Az alkalmatlan szülők gyerekei megfosztják saját gyerekeiket attól, hogy igazi gyerekkoruk legyen. Túl korán fel kell nőniük és otthon, a szüleik teendőit kell végezniük. Mint Les esetében is:
Les munkamániás, aki heti 75 órát dolgozik. Tönkrement a házassága, mert szinte sosem volt otthon, és csak a munkáról tudott akkor is beszélgetni. Válása után a barátnőivel is ugyanezt csinálta. Mint utóbb kiderült az apja példáját követte, aki szintén sokat utazott munkaügyben, és lemondott a feleségéről.
3.Az irányító szülők
A kellő irányítás szükséges dolog, amíg a valósággal összhangban van. Túlzottá akkor válik, ha akkor is visszafognak és irányítanak valakit, amikor a gyerek már képes az adott tett önálló véghezvitelére. Azok a gyerekek, akiket nem bátorítanak cselekvésre, próbálkozásra, felfedezésre, boldogulásra, kockáztatásra, gyakran tehetetlennek, elégtelennek érzik magukat. Aggódó, rettegő szüleik túlzott irányítása gyakran magukban a gyerekekben is aggodalmat és rettegést vált ki. Sokan felnőve sem képesek kivonni magukat a szülői irányítás alól. A feleslegessé válástól való félelem pedig arra indít sok ilyen szülőt, hogy gyermekében erősítse a tehetetlenség érzését. Ezeket a kifejezéseket használják alattomosan: „ csak a javadat akarjuk”, „ezt érted tesszük”, „csak mert annyira szeretlek”.
Lee, bár már felnőtt, az anyja mégis gyerekként kezeli, aki még a cipőfűzőjét sem tudja bekötni. Lee tölti ki az egész életét. Állandóan ebédet visz neki, mert szerinte nem eszik rendesen a lánya, sokszor akkor is felmegy a lánya lakására, amikor az nincs otthon, és szívességből kitakarít, még a bútorokat is átrendezi.
Teljesen rátelepedik a lányára, uralja az életét. Ha szembeszegülne, megbántaná azt, aki „csak kedves.”Így könnyebb, ha enged.
4. Az alkoholisták.
Akik alkoholistákkal élnek együtt, azok esetében a tagadás óriási mértékeket ölt. Az alkoholizmus olyan, mint egy dinoszaurusz a nappaliban. Egy kívülálló számára lehetetlen a dinoszauruszt nem észrevenni, de azokat, akik együtt élnek vele, a szörny eltávolításának kilátástalansága arra kényszeríti, hogy úgy tegyenek, mintha nem is létezne. Csak így képesek együtt élni vele. Hazugságok, kifogások, titkok mérgezik meg a légkört ezekben az otthonokban, kimondhatatlan érzelmi káoszt okozva a gyerekekben.
Glenn apja, ahogy hazaért a munkából, rögtön a bárszekrényhez ment, és bedobott egypár pohárral. Mindig pohár volt a kezében, ami soha nem akart kiürülni. A gyerekeknek csöndben kellett maradniuk, míg apjuk lerészegedik, aztán nekik kellett az ágyba vonszolniuk ittas apjukat. Amíg idősebb nem lett, Glenn azt hitte, ez a normális: az apát esténként az ágyba vonszolni.
5.A szavakkal verők
A sértő, degradáló megjegyzések, a lekicsinylő bírálatok a gyerekeknek rendkívül negatív üzeneteket közvetítenek önmagukról, olyanokat, amelyek drámaian befolyásolják későbbi lelki egészségüket. Az a nagyon káros, ha a gyereket külsejét,intelligenciáját, képességeit vagy emberi értékét gyalázó, rendszeres verbális támadás éri.
Vannak, akik közvetlenül, nyíltan és gonoszul becsmérlik gyereküket. Mások heccelő, szarkasztikus megjegyzésekkel, sértő gúnynevekkel, finoman lekezelő kijelentésekkel támadják sorozatosan a gyereket.
A 48 éves Phil vérig sértődik szinte mindenre, amit mondanak neki. Úgy érzi, semmit sem tud úgy tenni, ahogy mondják. Mindig arra gondol, hogy valaki gúnyt űz belőle, beleértve a feleségét, munkatársait is. Mindenből valami rosszat hall ki. Gyerekkorában az apja mindig az ő kárára sütötte el heccelő vicceit, és gyakran megalázva érezte magát.
6. A testi erőszaktevők
A szülői jogokat évszázadokon keresztül sérthetetlennek tekintették. A fegyelmezés nevében a szülők szinte azt tehettek a gyerekeikkel, amit csak akartak. Mára ezek a normák leszűkültek. A fizikai erőszak fogalmába tartozik minden olyan magatartás, amely jelentős testi fájdalmat okoz a gyereknek, függetlenül attól, hogy marad e nyoma.
A testi erőszakot elkövetőknek sok típusa van, a skála végén azok az elkövetők állnak, akiknek mintha kifejezetten azért lenne gyerekük, hogy kegyetlenkedhessenek velük. Ezeket az embereket lehetetlen megérteni.
Joe sok verést kapott gyerekként a szobájában, sokszor már azt se tudta, miért. Tehetett akármit, az apja berontott hozzá, torkaszakadtából üvöltött,és neki esett, és addig verte, míg oda nem passzírozta a falhoz, és Joe kábult nem lett. A legfélelmetesebb az volt neki, hogy sose tudta, mi okozza ezt az apjánál. Felnőtt fejjel állandóan fél valamitől, és sok kapcsolata tönkrement, mert nem tudta közel engedni magához a párjait.
7.A szexuális erőszaktevők
Az incestus talán a legkegyetlenebb és legmegmagyarázhatatlanabb emberi magatartás. A gyerek és a szülő közti alapvető bizalom szétzúzását jelenti. Érzelmileg roncsoló hatása van. A fiatal áldozatok teljesen kiszolgáltatottak lesznek, nincs kihez menekülniük. A védelmet nyújtó személy üldöző lesz.
Tracy mostohaapja egy gyülekezet vezetője volt. Akik vasárnap elmentek a templomba, nagyon szerették. Tracy szeretett volna felsikítani, amikor vasárnap a templomban az apja a halálos bűnről prédikált, közben otthon meg megerőszakolta rendszeresen a lányát!
A könyv megoldásként azt tanácsolja a „mérgezett” gyerekeknek, hogy nem kell a szüleiknek megbocsátani. Reflexszerű válaszok helyett jó, ha átgondolva adnak választ, mert így nem az érzelmek irányítanak. Határozott állásfoglalásra bíztat akár a szülő véleménye ellen is. Végül meg kell szabadulniuk a gyerekkori fájdalmas események miatt érzett felelősségtől.
|